Banka Kara Listesi Nedir? Nasıl Çıkılır? (EN GÜNCEL)

Kara Listeden Nasıl Çıkılır? (EN GÜNCEL)

 

Günlük yada başka ihtiyaçlarımız için eş dostan önce koştuğumuz banklardan aldığımız para transferleri, acil nakit ihtiyaçlarımız yada ödemelerimizde bankalar bize oldukça yardımcı olur. işte bu yüzden en çok bankalarla muhatab oluruz vakat zor günümüzde bize el uzatan bankarın geri ödeme günü geldiğinde bu ödemeyi gerçekleştiremiyossak o zaman oldukça ciddi problemlerle karşı karşıya geliiriz. Özelikle nakit çekimler için kulandığımız kredi kartlarının ödemesinde sorun yaşıyosak ve durum avukatlık olmuşsa o zaman bankanın bizi kara listeye almaması kaçınılmazdır. Toplumda yada kurumlarda buna karaliste, kırmızı çizgi yada kırmızı kalem diye isimlendirilir. Peki asıl soru şu diyebilirmiyiz kara listeden nasıl çıkılır, kara listeden çıkmak için yapılması gerekenler nelerdir. Peki kara listeden nasıl çıkılır?

 

Kara Liste Nedir?

Peki kara liste nedir ve kara liste tabirini kim kulanır. Kara liste tabiri bir banka tabiri değildir, bu tabir toplumda halk tarafından kulanılan bir terimdir. Aslında bankalar kara liste tabirinin yerine kredi sicilini kulanırlar.Eğer kredi siciliniz bozuksa pekçok banka size kredi vermez ve bankalrın herhangi bir ürününden yararlanamayız. Yani kara liste tamamen halk tarafından türeyip kulanılmış bir kelimedir. Banakların kredi sicileri kredi kayıt büroları tarafında tutulur ve herkesin bir kredi notu vardır. Ve kredi notumuzda bankalara olan ödemlerimizi ödememize bağlı daha doğrusu ödeme alışkanlığıyla alakalıdır.

 

Peki sicili bozuk olan herkes bankalar tarafından kara isteye alını mı? Bunu cevabı tabi ki bankalar ilk hatada yada sicili bozuk diye kara listeye alınacak diye bir durum söz konusu değil. Banaklardan aldığınız ödemeleri zamanında yatırmıyosanız kredi ödemelerinizi geciktirirseniz ve bu durum sürekli tekrarlanıyosa ve bankalar size önce uyarı bildirimi verir. Bu bildirimi ciddiye almaz ödemeyi ertelemeye devam ederseniz işte o zaman banka size yasal uyarıda bulun yasal takip işlemi başlatır. Ve artık kara listeye alınmışsınızdır, bankanın kara listesine alınmak sizin sicilinizin tamamen bozulduğu gösterir. Bu durum sadece çalıştığınız bankayla sorun yaşadığınızı göstermez bu durum bütün bankaların ekranında görüntülendiği için, tüm banklarla aynı problemi yaşamanıza neden olur.

 

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Önce kara listede olup olmadığınızdan emin olmalısınız. Zaten daha önce yaptığınız banka ödemelerinizin ödeme zamanları yada bankayla avukatık duruma gelip gelmediğinizi az çok biliyosunuzdur. Bankalar genelikle bu durumu her avukatlar aracılığıyla zaten kişiye bildirirler. Ama bu durumdan haberdar değilseniz bankalara başvurarak bunu öğrenebilirsiniz. Peki ödemelerinizde sürekli problem yaşadınız ve bu durum yasal işleme girerek avukatlık olmuş ve artık kar listedesiniz , bu durumdan nasıl kurtulursunuz bu durum karşısında ne yapmam gerek gelin bu duruma bakalım.

 

Kara Listeden Nasıl Çıkılır? (Güncel 2018 – 2019)

Banakların kredi ve ödemelerinde problem yaşadınız ve artık bankayla avukatlık durumuna gelmişseniz artık kara listedesiniz. Peki kara listeden nasıl çıkılır ne kadar sürer bu süreç? Önce sabırlı olmanız gerekiyor çünkü süreç uzayabilir. Çünkü bu süreç hiçte basit bir süreç değildir. şimdi süreçleri ve nasıl kara listeden nasıl çıkacağınız hakkında bilglier paylaşacağız.

1) Kredi Sicil Affı banka sektöründe olup sürekli takip edilmesi gerekiyor.
2) Bankaya olan bütün borcu kapatmak ve bankadaki banka sicilinizi temizleyebilirsiniz. Ve siciliniz eski haline döner.
3) Kredi affından yada borç kapatmak seçeneğinden faydalandıysanız artık kredi notunu yüksekltmektir.

 

Dilekçe Vererek Kara Listeden Çıkılabilir Mi?

Herhangi bir kurum ve kuruluşta yada internete böyle bir bilginin gerçekliği yoktur. Dilekçeyi yasanız bile bunu temsil edebileceğiniz bir kuruluş yoktur.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler