Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu’nda taşınan yük ölçüsü 155 bin tona yükseldi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “2020’nin birinci çeyreğinde yaklaşık 78 bin ton olan BTK Demir Yolu Sınırı yük taşıması, bu …

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “2020’nin birinci çeyreğinde yaklaşık 78 bin ton olan BTK Demir Yolu Sınırı yük taşıması, bu yılın birinci çeyreğinde 2 bin 468 vagonla 154 bin 836 tona ulaştı.” dedi

Bakan Karaismailoğlu, AA muhabirine, demir yolu çizgileriyle yapılan yük nakliyeciliğine ait bilgi verdi.

Kovid-19 salgını şartlarında ticaretin devamlılığının sağlanması için demir yolu nakliyatının daha faal hale geldiğini söz eden Karaismailoğlu, bu yılın birinci çeyreğinde yurt içi ve yurt dışı demir yolu taşımalarının geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 30 arttığını söyledi. Karaismailoğlu, “2020 yılında bir evvelki yıla nazaran Avrupa tarafındaki demir yolu yük taşımalarında yüzde 25 artış kaydedildi ve bu yıl da birebir ivme devam ediyor.” diye konuştu.

TCDD Nakliyecilik Genel Müdürlüğü tarafından Avrupa tarafında Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Macaristan, Polonya, Avusturya, Slovakya, Çekya, Fransa ve Almanya’ya gerçekleştirilen nakliyata her geçen gün talebin yükseldiğine işaret eden Karaismailoğlu, bunu karşılamak için mevcut tren seferleri artırılırken, yeni blok yük trenlerinin sefere konulduğunu bildirdi.

Karaismailoğlu, Türkiye ile Avrupa ortasında tır kasası nakliyatının da giderek arttığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Özel tertibatlı vagonlarda 2 tır kasasının tek bir vagonda taşınmasına imkan sağlanan bu taşıma cinsiyle yüzlerce tırla taşınması gereken yükler, kara yolunda trafiğe neden olmadan, az sayıda trenle varış noktalarına ulaştırılıyor. Bunun hem maliyet hem vakit hem de etraf bakımından birçok avantajları bulunuyor.”

Bakan Karaismailoğlu, tır kasası nakliyeciliğine özel bölümün de yatırım yaptığını söz ederek, farklı destinasyonlarda tır kasası nakliyatına başlanılması için çalışmaların sürdürüldüğünü, buna Marmaray üzerinden Anadolu’dan da bu yıl başlanacağını lisana getirdi.

“Türkiye-İran taşımalarında bu yıl maksat 1 milyon ton”

Karaismailoğlu, Türkiye ile İran ortasındaki yük nakliyatında 2020 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 60 artış sağlandığı bilgisini verirken, yeni devreye alınarak mevcut kapasiteyi ve suratı artıran Van Gölü feribotlarının İran istikametli taşımalarda çok kıymetli avantajlar sağlandığını söyledi.

Türkiye-İran taşımalarının bu yıl 1 milyon tona çıkarılması ve İran üzerinden Pakistan, Afganistan ve Çin’e yük taşınabilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Karaismailoğlu, dost ve kardeş ülkelerin iş birliğiyle çok hoş projelerin de hayata geçirildiğini, bunun en somut örneğinin BTK Demir Yolu Çizgisi olduğunu bildirdi.

Karaismailoğlu, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan’a, ayrıyeten Rusya ve Çin’e yönelik blok yük trenleri işletildiğini ve yakın vakitteki Süveyş Kanalı krizinin Türkiye’den geçen Orta Koridor’un değerini de ortaya koyduğunu söz etti.

BTK Demir Yolu Sınırı ve Orta Koridor üzerinden geçen yıl, 2019’a nazaran yüzde 104 artışla toplam 396 bin 778 ton yük taşındığı bilgisini veren Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“2020’nin birinci çeyreğinde yaklaşık 78 bin ton olan BTK yük taşıması, bu yılın birinci çeyreğinde toplamda 2 bin 468 vagonla 154 bin 836 tona ulaştı. Dünya demir yolu nakliyeciliğine yeni bir taraf veren BTK Demiryolu Sınırı’nda ve Orta Koridor’da salgın sebebiyle büyük bir yük talebi bulunuyor. Orta Koridor, ülkemizin liman temasları sayesinde Asya’daki yük trafiğinin Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Akdeniz Bölgesi’ne ulaşması için kıymetli fırsatlar sunuyor. Yıllık 710 milyar dolar meblağında olan Avrupa-Çin ticaret trafiğinden Orta Koridor’un geçtiği ülkeler kıymetli ölçüde ekonomik çıkar sağlayacaktır.”

“Marmaray’dan 335 bin ton yük taşındı”

Karaismailoğlu, Asya ile Avrupa ortasındaki yük potansiyelini dikkate alarak yapacakları çalışmalarla Türkiye’yi transit demir yolu nakliyeciliğinde merkez ülke pozisyonuna getirmek istediklerini söyledi.

Kıtalar ortasında kesintisiz demir yolu nakliyatına imkan sağlayan Marmaray’ın yük nakliyatında da milat olduğuna, böylelikle yurt içi ve yurt dışına toplam 766 yük treni ile 335 bin 455 ton yük taşındığına dikkati çeken Karaismailoğlu, “Marmaray, ayrıyeten memleketler arası ticarette BTK Demir Yolu Sınırı’nın ülkemize kazandırdığı ekonomik gücün yanı sıra vakit ve güç tasarrufu sağlayarak, çevreci ve süratli ulaşımın en büyük destekçisidir. 2013’ten evvel Avrupa’dan gelen yüklerin ya da Anadolu’dan Avrupa’ya giden yüklerin geçişi deniz yoluyla sağlanırken, Marmaray sınırıyla kesintisiz yapılmaya başlandı.” diye konuştu.

“Kuzey-Güney Koridoru üzerinden 8 günde yapılabilen taşımalar giderek artacak”

BTK Çizgisi ve Orta Koridor üzerinden taşımaların daha da artacağını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Çin-Türkiye-Avrupa parkurunda bugüne kadar 15 yük treni Marmaray’dan geçerek toplam 11 bin 483 kilometrelik parkurunu 18 günde tamamladı. Bu demir yolu sınırı üzerinden Çin-Türkiye-Avrupa güzergahında başlatılan nizamlı blok konteyner tren taşımaları devam etmektedir. Çin ile Türkiye ve Avrupa çizgisinde muvaffakiyetle toplam 19 blok tren işletilirken, Türkiye’den Çin’e 4 adet blok konteyner treninin yanı sıra son olarak Kütahya’dan (Değirmenözü) 2 adet boraks yüklü tren bu ülkeye sevk edildi. Ülkemiz ile Çin ortasında gerçekleştirilen boraks trenleri nizamlı seferler formunda işletilecek.”

Karaismailoğlu, Çin’in gelecek yıllarda “Kuzey Hat” olarak belirtilen ve Çin-Rusya (Sibirya) üzerinden Avrupa’ya gerçekleşen yıllık 5 bin blok trenin yüzde 30’unun geçişini Türkiye üzerinden yapmayı planladığına dikkati çekerek, bunun yılda 1500 trenin transit olarak Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması manasına geldiğini bildirdi.

BTK Sınırı üzerinden başlatılan Türkiye-Rusya (Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan-Rusya) demir yolu nakliyatı ile yeni bir Kuzey-Güney Koridoru oluşturularak, farklı destinasyonlar ve eser kümelerinin taşınmasına imkan sağlandığını belirten Karaismailoğlu, bu sınırdan 8 günde yapılabilen taşımaların giderek artacağını anlattı.

Karaismailoğlu, demir yolu dalına ehemmiyet vermeyi sürdüreceklerini söz ederek, “Türkiye’yi lojistik üs yapma gayesi ile demir yolu bölümüne yapılan yatırımlarımızda ivme daima üst yanlışsız olup, demir yollarının 2023’te ulaştırma yatırımlarındaki hissesi yüzde 60’lara ulaşacaktır.” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/baku-tiflis-kars-demir-yolu-nda-tasinan-yuk-miktari-155-bin-tona-yukseldi-2278237

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler