Bakan Karaismailoğlu: Türksat 5B dördüncü çeyrekte uzaya fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ocak ayı başında fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun seyahatinin dörtte üçünü …

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ocak ayı başında fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun seyahatinin dörtte üçünü tamamladığını belirterek, “Uydumuz, mayıs ayının birinci haftasında 31 derece doğu yörüngesine ulaşacak. Üretim…

Karaismailoğlu, Türkiye’nin uydu ve uzay seyahati ile Türksat 5A, 5B ve 6A uydularına ait son gelişmeleri, Türksat AŞ Gölbaşı Yerleşkesi’nde düzenlediği basın toplantısında kıymetlendirdi.

Türkiye’nin uydu teknolojilerinde olduğu üzere uzay çalışmaları alanında da suratını yükselttiği bugünlerde, yeni ve yerli haberleşme uydularının üretim, entegrasyon, test ve fırlatma süreçlerinin iç içe yaşandığını anlatan Karaismailoğlu, ülkenin artık uydu ve uzay çalışmaları alanında memleketler arası oyuncu olma yolunda olduğunu vurguladı. Karaismailoğlu, yayıncılık ve internet erişimi hizmetleri noktasında, stratejik haberleşme sistemlerini daima güncelleyerek, vaktin gereği olan yenilikleri vatandaşlara dünyayla eş vakitli sunduklarını söyledi.

Uydular üzerinden televizyon ve radyo yayıncılığıyla internet erişiminde ve öteki katma kıymetli uydu hizmetleriyle bölgede başkan, dünyada marka pahası yüksek ülke olmak istediklerini belirten Karaismailoğlu, ülkenin kara, hava, demir ve deniz ulaşımı kadar uydu bağlantısıyla uzaydaki güç ve aktifliğinin de çok kıymetli ve hayati olduğunu lisana getirdi.

Ocak ayı başında muvaffakiyetle fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun yörünge seyahatine devam ettiğini anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Ekvator’dan 35 bin 160 kilometre uzaklığa ulaşan Türksat 5A, seyahatinin dörtte üçünü tamamladı. Uydumuz, mayıs ayının birinci haftasında 31 derece doğu yörüngesine ulaşacak.Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde, Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı ve Güney Afrika’nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz’i kapsama altına alacak. Uydumuz, televizyon yayıncılığıyla bilgi haberleşme hizmetinde, ülkemizi dünyada Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacak. Elektrik itki sistemiyle çok daha kaliteli TV yayıncılığı ve haberleşme hizmeti verecek olan Türksat 5A, 30 yıl müddetle bu misyonunu yerine getirecek.”

Türkiye’nin haberleşme uydu trafiğinin bundan sonra da devam edeceğini bildiren Karaismailoğlu, “Üretim süreçlerinde sona yaklaştığımız Türksat 5B haberleşme uydumuzu da bu yılın dördüncü çeyreğinde uzaya fırlatacağız. 42 derece doğu yörüngesine göndereceğimiz Türksat 5B’nin önde gelen özelliklerinden birisi de Ka-Band data haberleşme kapasitemizi 15 kat daha artıracak olmasıdır.” diye konuştu.

Türksat 5B’nin, kara, hava ve deniz araçlarına gelişmiş bilgi haberleşme hizmeti sunacağını lisana getiren Karaismailoğlu, bu formda ticari gemi ve hava ulaşım pazarına odaklanılacağını belirtti.

Türksat 5B ile Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerinin kapsama alanında yer alacağı bilgisini veren Karaismailoğlu, ulusal imkanlarla geliştirilip üretilmesi planlanan Türksat 6A haberleşme uydusunun üretim ve entegrasyon süreçlerinin ağır biçimde devam ettiğini anlattı.

Karaismailoğlu, kelam konusu uydunun mühendislik modeli ile uçuş modelinin entegrasyon faaliyetlerinin eş vakitli devam ettiğini bildirdi. Bu yıl uçuş modelinin entegrasyon faaliyetlerinin tamamlanarak çevresel test basamağına geçilmesinin öngörüldüğünü aktaran Karaismailoğlu, “Türksat 6A’yı 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz.” tabirini kullandı.

“e-Devlet Kapısı 54 milyon kullanıcıya ulaştı”

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinin, meskenden ve uzaktan çalışmayı yaygınlaştırdığını, uzaktan eğitim ve e-ticaret uygulamalarının da ağırlaştığını belirten Karaismailoğlu, bu süreçte konutundan çıkamayan vatandaşın devlet ve kurumsal hizmetlere ulaşmasında, Türksat tarafından koordine edilen “e-Devlet Kapısı”nın büyük misyonlar üstlendiğine dikkati çekti.

Kurumun, salgın idaresinde de sorumluluk alarak, devletin bu alanda gösterdiği muvaffakiyete büyük katkıda bulunduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Türksat’ın verdiği dijital kamu hizmeti, e-Devlet Kapısı ile 54 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. 778 kurum ve kuruluşa ilişkin 5 bin 700’ü aşkın hizmet, tek çatı altında verilmektedir. Dakikada ortalama 4 bin kişinin giriş yaptığı e-Devlet Kapısının günlük giriş ortalaması 6 milyonu aşmaktadır. Türksat AŞ, uydu işletmeciliği ile birlikte inanılmaz durumlarda uydu hizmetlerinin yedeklik merkezlerini geliştiriyor. TÜRKSAT’a ilişkin uydu denetim ve yer istasyonları, frekans müşahede, TV uplink, teleport ve Ka-Band uydu sistemleri faaliyetlerinin yürütülmesi için de Gölbaşı yerleşkesinden farklı bir noktada yedeklilik sistemi kurulması sürdürülüyor. Kahramankazan’daki Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde alınan yerin proje çalışmaları ilerlerken, bir yandan da Ka-Band anten üretimi ve montaj devam ediyor.”

Türkiye’nin ulaştırma ve haberleşme altyapısına büyük bir ehemmiyet verdiklerini ve bu alana devlet bütçesinden kıymetli bir hisse ayrıldığını kaydeden Karaismailoğlu, bunun nedeninin, ülkenin parlak geleceğini, ulaştırmada, lojistikte, uydu ve internet teknolojilerinde kuracağı sağlam temeller üzerine inşa etmeleri olduğunu söyledi.

“Tüm bu alanlarda yaptığımız 1 triyon 86 milyar liralık yatırımımız şimdiden kıymetli ölçüde geri dönmekte, her alanda ekonomimize can suyu olmaktadır.” diyen Karaismailoğlu, sanayi, tarım, ihracat ve teknoloji gelişirken lojistik açıdan da bölgesel liderliği tesis ettiklerinin altını çizdi.

“Türkiye, Mavi Vatan’da kelam sahibi olacak”

Kara, hava, demir ve deniz yollarında birbiriyle eş güdümlü yürüttükleri ıslahat ataklarının devam ettiğini belirten Karaismailoğlu, “THY, dünyanın en faal hava yollarından biri ve birebir vakitte en bedelli markalarından biri haline geldi. THY, bugün Avrupa’nın en büyük hava yollarını geride bırakarak günlük 797 seferle önder hava yolları pozisyonunda. En yakın rakibi günlük 383 uçuş yapıyor. Yani THY’nin yarısı kadar. Nisan ayında tam 226 farklı destinasyona uçan THY, başarılarıyla ülkemizin ulaştırma alanındaki savını ortaya koyuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Havalimanı’nın 17 bin 407 uçuşla Mart 2021’de de Avrupa’nın en çok sefer yapılan havalimanı olduğunun açıklandığını aktaran Karaismailoğlu, havacılık kesiminde ezberleri bozan Türkiye’nin en büyük altyapı yatırımı İstanbul Havalimanı’nın, 2 yıl evvel 6 Nisan’da açıldığında yeniden pek çok tartışmaya bahis olduğunu lakin elde ettiği başarılarla, motamot hedefledikleri üzere dünyanın en kıymetli transit merkezi haline geldiğini lisana getirdi.

Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı’nın tıpkı vakitte bir ödül avcısı olduğunu vurgulayarak, “Dünya Havacılık Ödülleri’nde her sene büyük muvaffakiyetler gösteriyor. Geçtiğimiz aralık ayında 5 yıldızlı havalimanı ve 5 yıldızlı Kovid-19 Havalimanı mükafatlarını alarak, bu iki mükafatı tıpkı anda alan tek havalimanı oldu.” dedi.

Cumhuriyetin 100. yıl dönümü maksatlarına de dikkati çeken Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Türkiye, dünyanın lojistik üstün gücü olan, yerli ve ulusal imkanlarla yaptığı haberleşme uydularını üreten, tüm Avrasya ve Afrika üçgeninde katma bedeli son derece yüksek stratejik bir proje olan Kanal İstanbul’u hayata geçiren, ülkesinde olduğu üzere Mavi Vatan’da da mutlak kelam sahibi bir ülke olacaktır.

Ülkeye hizmet seyahatimizde, ufku ve zihni dar, birtakım vesayet odaklarının engellemelerine aldırmadan yolumuza devam edeceğiz. Bizim yapay gündemlerle işimiz yok. Bizler devlet aklını temsil ediyor ve gelecek kuşakların daha güçlü, daha gelişmiş bir Türkiye’de yaşamasının altyapısını kuruyoruz.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bakan-karaismailoglu-turksat-5b-dorduncu-ceyrekte-uzaya-firlatilacak-2278040

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Altın rekor kırıyor

Ons Altın, küresel belirsizlik, parasal genişleme ve teşviklerle rallisini sürdürüyor. 1,800$-1,830$ aralığında dengelendikten sonra bu hafta atağını hızlandıran kıymetli metal, 1,898$ seviyesine çıkarak tarihi zirveye çok yaklaştı