Bakan Ersoy: Turizm çalışanlarına aşılama başladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm kesimi çalışanlarına aşılama yapılmaya başlandığını açıkladığı konuşmasında, önceliği açık olan …

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm kesimi çalışanlarına aşılama yapılmaya başlandığını açıkladığı konuşmasında, önceliği açık olan tesislere verdiklerini söyledi

Bakan Ersoy, özel bir televizyon kanalında, turizm dalındaki aşılama çalışmaları ve İnançlı Turizm Sertifikasyon Programı hakkında soruları yanıtladı.

Ersoy, turizmde inanç hissinin çok değerli olduğunu belirterek, “Bu yüzden geçen sene esasen İnançlı Turizm Sertifikasyon Programını başlatan Avrupa’daki birinci ülkelerden biriyiz ve en ayrıntılı ve en tesirli formda de uygulayan tek ülkeyiz. Yani öteki ülkeler bunu kopyalamaya çalışsa da aslında çok başarılı olamadı. İnançlı Turizm Sertifikasyon Programının sonuçlarını irdelediğiniz vakit da ne kadar başarılı olduğunu görüyorsunuz.” dedi.

Çeşitli ülkelerden yetkililerin de sertifikasyon programının muvaffakiyetini lisana getirdiklerini anlatan Ersoy, “Yani sertifikasyonun âlâ çalıştığını onlar da aslında görüyorlar. Artık bunu daha inançlı hale getirmek için yeni düzenlemeler yaptık, kriterlerin sayısını arttırdık.” tabirini kullandı.

Bakan Ersoy, konaklama tesislerinde sertifika alma zorunluluğunun 50 oda ve üzerinde mecburiyken, yılbaşı prestijiyle 30 oda ve üzerine de mecburi olacak halde tekrar düzenlendiğini, Meclis’te turizmle ilgili kanun geçtikten sonra da bu sayının aşağı indirilmesi için Bakanlığa yetki verildiğini kaydetti.

“Önceliği açık olan tesislere veriyoruz”

Pazartesi prestijiyle havacılık dalına, dün prestijiyle da turizm dalı çalışanlarına aşılama yapılmaya başlandığını hatırlatan Ersoy, “Önceliği açık olan tesislere veriyoruz. Açılma sıralarına nazaran sırayla yapmaya başladık hepsini. Hedefimiz daha inançlı hale getirmek. Orada bir tek kriterimiz var. İnançlı turizm sertifikasına sahip olup olmadığına bakıyoruz. İnançlı turizm sertifikasına sahipse çalışanları turizm geliştirme ajansının sistemine yüklüyorlar. Sırası gelenler süratli bir halde dün prestijiyle başlandı. Aşılamaları yapılıyor.” diye konuştu.

Ersoy, yerli ve yabancı turistlere ait soru üzerine de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yerli turizm açısından çok bir badire kalmadı. İnançlı Turizm Sertifikasyon Programının düzgün çalıştığının yerli turist farkında. Dönemleri geldiği vakit seyahat etmeye başlayacaklardır. Dönem dışında da seyahat edenler oluyor. Yabancı turistle ilgili esasen bana günlük olarak bütün giriş kapılarından datalar geliyor. Datalarda artış başladı nisan prestijiyle. Natürel yumuşak bir artış başladı. Rusya’da, Ukrayna’da yahut başka yakın coğrafyadaki ülkelerde mayıs bayramı var, onlar da nisan sonu prestijiyle gelmeye başlıyorlar. Yoğunluğun bilhassa Antalya bölgesinde tesirli olacağını düşünüyoruz. Sonrasında biliyorsunuz bizim Ramazan Bayramımız devreye giriyor ve yavaş yavaş Avrupa ülkelerinden ve iç turizmdeki trafik hareketi artarak dönem hızlanmaya başlar diye düşünüyoruz. Alışılmış burada iki tane kıymetli kriter var. Birincisi olay sayıları, yani bir kendi ülkenizdeki hadise sayısı, ikincisi size yolcu tedariği sağlayan, turist gönderen ülkelerdeki hadise sayıları ve üçüncü kriter de yeni eklendi, aşılanma oranları.”

Yurt dışındaki uygulamalara da değinen Ersoy, “Vaka sayıları düşen ülkelerden rahatlıkla yolcu alabiliyorsunuz. Bunları artık denetim altına alabilmişiz ve bulaştırma ihtimali çok düşük ülkeler olarak görülebiliyor. O kriterler doğrultusunda trafik başlayacak üzere gözüküyor.” dedi.

Amerikan Çeşit Operatörleri Birliği Lideri Terry Dale ile bir ortaya gelmelerine ait Ersoy, birlikle bilhassa irtibatta olduklarını, Amerika’da 150 milyondan fazla aşılama yapıldığını geçen sene de çok sayıda Amerikalı turistin Türkiye ile tanışma bahtı bulduğunu aktardı.

Bakan Ersoy, ABD’den gelen turist sayısının daha evvel 500 bin sayılarına ulaştığını belirterek, “Biz çok rahat bir biçimde Amerika’dan 2 milyon sayılarına ulaşabiliriz. Zira Amerika’da birçok eyaletten İstanbul’a Türk Hava Yolları’nın direk uçuşları var. Bizim maksat destinasyonlarımızdan biri olması gerekiyor. Aşılanmasına dikkat ettiğiniz vakit esasen Almanya’daki üzere hürlüğü bırakacak birinci ülke. Yani diyecek ki, ‘aşılanmış olan vatandaşlarımız istediği yere rastgele bir kovid kısıtlaması olmadan gidip seyahat edebilir’.” dedi.

ABD’nin tanıtım yapılacak destinasyonların başında geldiğini vurgulayan Ersoy, “İyi bir konsantrasyonla 500 bin üzeri, orta vadede de 2 milyon sayılara çıkabileceğimiz bir maksat pazarımız olarak görüyoruz. O yüzden münasebetlerimizi artırıyoruz, tanıtımı önümüzdeki aylardan itibaren arttırmaya devam edeceğiz.” tabirini kullandı.

Yurt dışından Türkiye’ye ön yargı ile bakılabildiğini tabir eden Ersoy, “Ben buna bu ticari kaygılarla oluşmuş siyasi kararlar diyorum. Herkes sonuçta kendi kasasını kurtarmaya çalışıyor, kendi bütçesini kurtarmaya çalışıyor.” formunda konuştu.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın başarılı işlere imza attığını, bütün dal tarafından sahiplenildiğini, can kurtarıcı olarak görüldüğünü ve çok tesirli tanıtım yaptığını belirten Ersoy, Türkiye’nin şu anda dünya genelinde en tesirli tanıtım yapan ülke olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’nin geçen sene İngiltere pazarında birinci kere İspanya’nın üzerinde satış yaptığını tabir eden Ersoy, şunları söyledi:

“Eşit yarıştığımız vakit bizim tanıtım siyasetlerinde yaptığımız değişiklikler ve düzenlemeler tesirli sonuçlar veriyor. Bizim 4 katımız fazla satan bu ülkeyi yakalama bahtına ulaşıyorsunuz. Yani yüzde 10, yüzde 20, bir kat, iki kat değil. İşte o yüzden biz yanlışsız çalışmalarla bunu yapıyoruz. Bir biçimde natürel ticari kaygılarla siyasi kararlar alıyorlar. Ancak bizim mazeretlere sığmamamız lazım. Biz mazeretlere sığmayacağız, her türlü kapıyı zorlayacağız.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bakan-ersoy-turizm-sektoru-calisanlarina-asilama-yapilmaya-baslandi-2278126

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler