Bağlantıdan devlete 1.5 milyar gelir, vatandaşa 1.56 TL ek yük

Özel İrtibat Vergisi dün gece artırıldı. Kelam konusu hizmetlerden alınan vergi oranı yüzde 7.5’ten yüzde 10’a çıkartıldı. Vergi artışıyla …

Özel İrtibat Vergisi dün gece artırıldı. Kelam konusu hizmetlerden alınan vergi oranı yüzde 7.5’ten yüzde 10’a çıkartıldı. Vergi artışıyla bütçeye bu yıl yaklaşık 1.5 milyar lira ek gelir sağlanması bekleniyor. Bilhassa son 1 yılda pandemi…

Türkiye besin fiyatlarındaki artışı tartışırken Özel Bağlantı Vergisi’nin dün gece yüzde 10’a çıkarılması dikkat çekti. Özellik son 1 yılda pandemi şartları nedeniyle vatandaşın internet ve bağlantı harcamaları yükseldiği bir ortamda bu vergi artışı reaksiyon çekti. Yıl başında enflasyonla çabaya takviye olmak ismine tütün eserlerinde vergide indirim istikametli bir ayarlama yapılmıştı. Merkez Bankası son enflasyon raporunda bu düzenlemenin olumlu katkısına işaret etmişti. Artık ÖİV’nin yüzde 7.5’ten yüzde 10’a yükseltilmesiyle gözler bu artışın fiyatlara nasıl yansıyacağına da çevrildi. Özel İrtibat Vergisi’ne yapılan bu artış 100 TL’lik bir faturada evvelki periyotta KDV ve ÖİV toplam bedeli olan 20,32 TL’yi 21,88 TL’ye çıkaracak. Yani bu artış 100 TL’lik faturada 1.56 TL artırım olarak vatandaşın bağlantı maliyetini artıracak. Türkiye’de ortalama fatura meblağı 60 TL olduğu düşünüldüğünde de her vatandaşın cebinden ayda 1 TL daha fazla çıkacak. Fakat 100’de 1.56 puan vatandaşın enflasyonu artmış olacak. Öteki yandan da bu kararla devlet 1 yılda 1.5 milyar lira ek vergi geliri elde etmiş olacak.

KESİM AKTÖRLERİ NE YAPACAK?

Artık gözler telekom kesiminde faaliyet gösteren şirketlere de çevrildi. Alkollü içecekler kesimindeki vergi artışlarının bir kısmını ilgili bölüm aktörleri fiyatlarına direkt yansıtmamıştı. Korona virüsü ile uğraş ortamında vatandaşın vazgeçilmezi olan internette bilhassa telekom dalının aktörlerinin faturalara yansıyacak ortalama 1 TL’lik artışı direkt yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.

Özel dalın vergi artışını nasıl yansıtacağı bilinmiyor lakin şubat ayında güncellenmesi beklenen TÜİK enflasyon sepetinde bugün haberleşme harcamalarının katkısı yüzde 4. Yani bu vergi artışı direkt fiyatlara yansıtıldığında 100’de 1.56 puanlık artış yaşanacağına nazaran TÜİK’in yıllık enflasyonuna 0.063 puanlık ek artış getirecek.

İŞTE VERGİ ARTIŞININ AYRINTILARI

Özel bağlantı vergisi oranlarının artırılmasına ait Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bugünden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren karar uyarınca, özel bağlantı vergisi yüzde 7.5’ten yüzde 10’a çıkartıldı. Vergi artışından etkilenen hizmetler şöyle:

– Ön ödemeliler dahil her türlü taşınabilir elektronik haberleşme kapsamındaki tesis, evre, nakil ve haberleşme (konuşma) hizmetleri.

– Radyo ve televizyon yayınlarının uydu platformu ve kablo ortamından iletilmesine ait hizmetler.

– Kablolu, kablosuz ve taşınabilir internet servis sağlayıcılığı hizmeti.

– Öbür elektronik haberleşme hizmetleri.

2018 YILINDA EŞİTLENMİŞTİ

Sarsıntının yaralarını sarmak maksadıyla getirilen ve daha sonra kalıcı hale gelen özel irtibat vergisi, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren kanunla tüm hizmetlerde yüzde 7.5 oranında eşitlenmişti. Daha evvel telefon tesis, zaman, nakil ve konuşma hizmetlerinden yüzde 25, kablolu radyo televizyon ile öbür elektronik haberleşme hizmetlerinden yüzde 15, internet hizmetlerinden de yüzde 5 oranında vergi alınıyordu. Whatsapp başta olmak üzere birtakım uygulamalar üzerinden telefon konuşmalarının yaygınlaşması üzerine internetten alınan vergi yüzde 7.5’e yükseltilmişti.

Yeni artırımla birlikte tüm haberleşme hizmetlerinden alınan özel irtibat vergisi yüzde 10’a çıkartıldı. Vergi artışı, şubat ayındaki telefon faturalarına yansıyacak.

1.5 MİLYAR LİRA EK VERGİ

2021 yılı bütçesi TBMM’ye sunulurken, 2020 yılında özel bağlantı vergisi gelirlerinin 4 milyar 279 milyon lira olacağı iddiasıyla, 2021 yılında 4 milyar 703 milyon liralık gelir amacı belirlendi. 2020 yılına nazaran özel bağlantı vergisi gelirinde yüzde 9.9 oranında artış öngörüldü.

Lakin, yılın son çeyreğinde özel irtibat vergisi gelirleri kestirimlerin üzerinde gerçekleşti ve yılı 4 milyar 488 milyar lira gelirle kapattı.

Yüzde 7.5 özel irtibat vergisi oranına nazaran 2021 yılı için belirlenen vergi gelirlerinin yüzde 33 oranında artmasıyla en az 1.5 milyar liralık ek vergi geliri elde edilmesi bekleniyor.

2021 bütçe kanununda özel bağlantı vergisi gelirlerinin 2022’de 5.1 milyar, 2023’te de 5.4 milyar lira olması öngörüldü.

Yapılan artışla 2021 yılındaki vergi geliri 2023 yılı amacını de aşacak.

ENFLASYONA TESİRİ NE OLACAK?

Haberleşme hizmetlerinin enflasyon sepetindeki yükü yüzde 3.80 üzere yüksek bir oranda bulunuyor. Sıhhat harcamalarının enflasyon sepetindeki tartısının yüzde 2.80, eğitim harcamalarının yüzde 2.58 olduğu dikkate alınırsa, haberleşme hizmetlerindeki vergi artışının enflasyona tesirinin yüksek olacağı görülüyor.

2020 yılındaki yüzde 14.60 oranındaki enflasyonda haberleşme hizmetlerinin hissesi 0.22 puanda kalmıştı.

Habertürk

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/iletisimden-devlete-15-milyar-gelir-vatandasa-156-tl-ek-yuk-2273740

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Getir Londra’da

Getir kurucusu Nazım Salur, Getir'in Londra'da faaliyete geçtiğini açıkladı Getir kurucusu Nazım Salur, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Getir'in ...