Avustralya ile Google ortasında restleşme

Avustralya rekabet kurumu, Google’ın reklam hakimiyetinin ele alınması gerektiğini bildirdi. Google ise mahallî medya kuruluşlarına ödeme yapmaya …

Avustralya rekabet kurumu, Google’ın reklam hakimiyetinin ele alınması gerektiğini bildirdi. Google ise mahallî medya kuruluşlarına ödeme yapmaya zorlayan yasa teklifinin kabul edilmesi halinde ülkedeki ana arama motorunu kapatacağı tehdidinde bulundu

Avustralya Rekabet ve Tüketici Kurulu, ülkede Google’ın hakimiyetinde bulunan dijital reklam hizmetleriyle ilgili soruşturmanın orta raporunu yayımladı.

Kurulun Lideri Rod Sims, raporda dijital sanayide “gerçek bir rekabet, seçenek ve şeffaflıktan mahrumluk bulunduğuna” dikkati çekerek, “tüm reklam teknolojisi tedarik zincirinde dikkate bedel varlığı, besbelli data avantajıyla bir ortaya geldiğinde, Google’ın, bir bakıma kendi reklam teknolojisi işletmelerinin tercih edilmesini teşvik etme kabiliyeti olabileceğine” işaret etti.

Soruşturma sürecinde tarafların, Google’ın sanayideki çeşitli rollerinden dolayı potansiyel çıkar çatışmaları konusundaki kaygılarını lisana getirdiğini belirten Sims, “Bu, Google’ın çok sıklıkla reklam teknolojisi tedarik zincirinde birebir reklam satışı için reklamcılar ve yayıncılar ismine hareket etmesi, birebir vakitte kendi reklam envanterini satmasını kapsıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Sims, Avustralya’nın, çıkar çatışmalarının yönetilmesi ve Google’ın potansiyel olarak kendi işletmelerini tercih etmesinin önüne geçmek için mevzuyu ele alması ve kurallar getirmesi teklifinde bulundu.

Kurul, Google’ın, piyasa gücünü suistimal ederek Avustralya rekabet yasasını ihlal edip etmediği hakkında görüş bildirecek. Son rapor, 31 Ağustos’ta Avustralya hükümetine verilecek.

Google ve Facebook’tan tehdit

Bu ortada Google yayınladığı içerikle ilgili şirketi mahallî medya kuruluşlarına ödeme yapmaya zorlayan yasa teklifinin kabul edilmesi halinde Avustralya’daki ana arama motorunu kapatacağı, Facebook da haber paylaşımını engelleyeceği tehdidinde bulundu.

Avustralya hükümeti, ABD’li teknoloji devlerinin, içerikleriyle ilgili Avustralyalı haber kuruluşlarına adil bir ödeme yapmaya zorlayacak bir yasa tasarısı hazırlamıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/avustralya-ile-google-arasinda-restlesme-2273616

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler