Avustralya ile Google ortasında haber savaşı

Avustralya, Google’ın mahallî yayıncılara arama motorlarındaki sonuçlar için para ödemesiyle ilgili yasa tasarısını tartışırken Google yasanın …

Avustralya, Google’ın mahallî yayıncılara arama motorlarındaki sonuçlar için para ödemesiyle ilgili yasa tasarısını tartışırken Google yasanın onaylanması halinde ülkedeki arama motoru servisini durduracağını söyledi.

Google, Avustralya’nın arama motorlarında gözüken haberler için mecburî ödeme yapılmasıyla ilgili bir sistem getirmesi halinde, ülkedeki arama motoru servisini durduracağını söyledi.

Yayıncıların Google için ürettiği pahanın telafi edilmesini öngören yasa tasarısının “çalışılamaz” olduğunu belirten Google Avustralya ve Yeni Zelanda Yönetici Yöneticisi Mel Silva, parlamentodaki bir oturumda, makalelerin arama sonuçlarında gözüken kısımları için Google’ın para ödemesine karşı çıktı.

Ülkedeki rekabet kurumuna nazaran, Avustralya’daki aramaların neredeyse yüzde 94’ü Alphabet’in şirketi Google üzerinden yapılıyor.

“Biz tehditlere karşılık vermeyiz.” diyen Başbakan Scott Morrison, “Avustralya yapabileceğiniz şeyler için Avustralya kurallarımızı yaratır. Bu da parlamentoda gerçekleşir ve hükümetimiz tarafından yapılır. Avustralya’da işler bu türlü yürür.” diye ekledi.

Yasa tasarısının gaye aldığı bir başka şirket ise Facebook. Karara Google üzere itirazda bulunan Facebook, yasa tasarısının onaylanması halinde Avustralyalıların Facebook’ta haber paylaşmasını engelleyeceğini söyledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/avustralya-ile-google-arasinda-haber-savasi-2273144

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler