Avrupalıların dijital euro’dan en büyük beklentisi saklılık

Avrupa Merkez Bankası’nın yaptığı ‘dijital para’ anketinin sonuçlarına nazaran iştirakçilerin dijital paradan en büyük beklentisi kapalılık …

Avrupa Merkez Bankası’nın yaptığı ‘dijital para’ anketinin sonuçlarına nazaran iştirakçilerin dijital paradan en büyük beklentisi kapalılık kriterini karşılaması…

Avrupa Merkez Bankası’nın yaptığı anketin sonuçlarına nazaran, Euro Bölgesi vatandaşları, dijital para ünitesinin ‘gizlilik, güvenlik ve ucuz olma’ kriterlerini karşılamasını bekliyor.

Bankanın anketin sonuçlarını yayımladığı raporda “katılımcıların yüzde 43’ü dijital euro’da kapalılık, yüzde 18’i güvenlik, yüzde 11’i Euro Bölgesi’nde geniş çapta geçerli olmasını bekliyor. Yüzde 9’luk kısım ek maliyet olmamasını isterken yüzde 8’lik kısım ise çevrimdışı kullanımın en büyük beklentileri olduğunu belirtiyor.” tabirleri yer aldı.

AMB dijital para ünitesi üzerine çalışmalar yapıyor lakin ‘dijital euro’nun hayata geçmesinin en az 4-5 yıl sürebileceği söz ediliyor.

Birtakım ülke merkez bankaları da benzeri projeler üzerine çalışıyor. Çin de hususa ait pilot proje uygulamasına geçti.

AMB Yürütme Şurası Üyesi Fabio Panetta ‘dijital Euro’nun vatandaşların talep ettiği beklentileri karşılaması için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

AMB Lideri Christine Lagarde Bloomberg’e Mart ayında verdiği mülakatta siyaset yapıcıların projeye yeşil ışık yakması durumunda dijital Euro’nun 4 yıl içinde piyasaya sürülebileceğini belirtmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/avrupalilarin-dijital-eurodan-en-buyuk-beklentisi-gizlilik-2278463

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

CES 2021’de öne çıkanlar


Pandemiden ötürü bu yıl dijital olarak gerçekleştirilen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2021, akıllı telefonlardan sıhhat ...