Avrupalı başkanlar kısıtlamaları uzatmaktan yana

Virüs mutasyonlarından kaygı eden Avrupalı önderler ilaç şirketlerin aşı üretimini hızlandırmaları ve teslim taahhütlerini yerine getirmelerini …

Virüs mutasyonlarından kaygı eden Avrupalı önderler ilaç şirketlerin aşı üretimini hızlandırmaları ve teslim taahhütlerini yerine getirmelerini talep ettiler. Ayrıyeten bir defa daha halka ikinci derece seyahatlerden kaçınılması davetinde bulunuldu

Avrupa’nın sıhhatine ait karamsar bir tablo çizen önderler, koronavirüs mutasyonları nedeniyle tedbirlerin uzatılabileceği ve katılaştırılabileceği konusunda uyarıyorlar.

Tedbirlerin ne vakit bitebileceği konusunda ise net bir fikir yok…

Avrupa Birliği (AB) hükümetlerinin artan enfeksiyon ve can kayıplarıyla çaba ettiği bu periyotta, başkanlar ilaç şirketlerin aşı üretimini hızlandırmaları ve teslim taahhütlerini yerine getirmelerini talep ettiler. Ayrıyeten bir kere daha halka ikinci derece seyahatlerden kaçınılması davetinde bulunuldu.

Aşı dağıtımlarının başlamasından dayanak bulan iyimserliğe rağmen daha bulaşıcı olan mutasyonlar süratli toparlanma umutlarını azaltıyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Perşembe günü Euro Bölgesi’nin çift tabanlı resesyona yöneldiğine ait ikazda bulundu.

Yetkililer birinci İngiltere’de tespit edilen mutasyonun yayılmasını engellemek istiyorlar. Diğer yerlerde benzeri mutasyonların oluşması ihtimali de ayrıyeten kaygı kaynağı.

AB Kurul Lideri Charles Michel, Perşembe günkü toplantının akabinde basına yaptığı değerlendirmede “Durumun ne kadar önemli olduğunun, kısıtlayıcı tedbirler almamız ve sürdürmemiz gerektiğinin farkındayız.” dedi.

Lakin doruktan resmi bir karar çıkmazken, aşılama gayeleri yahut seyahat kısıtlamalarına gidilmesi konusunda da fikir birliğine varılamadı.

Kovid-19 2020 ilkbaharından bu yana Avrupa’da 400 binden fazla can kaybına neden olmuş durumda.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/avrupali-liderlerden-kovid-19-tedbirlerinin-katilastirilmasi-uyarisi-2273138

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler