Avrupa’da aşı savaşları

Oxford Üniversitesi ile birlikte aşı geliştiren İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca, AB’ye daha evvel belirlenen dozdan daha azını vereceğini …

Oxford Üniversitesi ile birlikte aşı geliştiren İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca, AB’ye daha evvel belirlenen dozdan daha azını vereceğini açıkladı. Buna kızan AB’nin BioNTech ve Pfizer aşılarının İngiltere’ye gönderilmesini engellemekle tehdit…

Avrupa Birliği, aşı tedariki konusunda AstraZeneca Plc ile yaşadığı uyuşmazlığı çözmek için dün gerçekleştirilen temaslarda olumlu bir sonuç elde edemedi. Birlik, ilaç üreticisi şirketin İngiltere’deki fabrikalarından daha fazla aşı tedarik etmesi talebinde bulunuyordu.

Bu ortada Pfizer Inc. ve BioNTech SE, yapılan çalışmalar sonucunda ürettikleri aşının hem İngiltere hem de Güney Afrika’da görülen mutasyonlara karşı tesirli olduğunun tespit edildiğini duyurdu.

Türkiye’de ise Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı datalara nazaran çarşamba akşamı prestijiyle son 24 saatte 7 bin 489 kişinin Kovid-19 testi olumlu çıktı, 132 kişi hayatını kaybetti. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da Koronavirüs Bilim Şurası Toplantısı’nın akabinde açıklamada, bu sabahtan itibaren 75 yaş üzerindeki vatandaşların sıhhat kuruluşlarında aşılanmaya başlanacağını bildirdi. Alınan önlemlerle hadise sayısında yüzde 80’e varan süratli bir düşüş sağlandığını belirten Koca, “Dünyada artan risk durumu göz önüne alındığında önlemlere sıkı sıkıya uymaya devam etmemiz gerektiği ortadadır” dedi.

Avrupa’da Kovid-19 aşısı savaşları yaşanıyor

Avrupa’da İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) ortasında Kovid-19 aşı savaşları başlarken, bu durumun salgına karşı ortak çabayı etkilemesinden korkuluyor.

Gelişmiş ülkelerin, üretilecek tüm aşıları şimdiden ayırıp az gelişmiş ülkeleri geri plana attığı bir ortamda, Avrupa’da “aşı gerginliği” yaşanıyor.

Sorun, Oxford Üniversitesi ile birlikte aşı geliştiren İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca’nın AB’ye daha evvel belirlenen dozdan daha azını vereceğini açıklamasıyla başladı.

100 milyon doz aşı almayı bekleyen Brüksel’e bunun lakin dörtte birine yakın bir ölçüsü teklif eden şirket, münasebet olarak Belçika’daki üretim tesislerindeki sorunu gösterdi.

Lakin Avrupalı ​​yetkililer, merkezi İngiltere’de bulunan AstraZeneca’nın, AB ülkeleri için ayrılan aşıları İngiltere’ye verdiğini ima etti.

– AB şaşkınlığa uğradı

Pfizer ve Moderna aşılarına kıyasla daha düşük fiyatı ve daha kolay depolama ihtiyaçları hasebiyle AstraZeneca aşısına büyük umut bağlayan AB, bu açıklama karşısında şaşkınlığa uğradı.

AB Komitesi, geçen hafta üye ülkelerindeki yetişkin nüfusun yüzde 70’inin 1 Haziran’a kadar aşılanması gayesi koymuştu. Lakin aşı teslimatlarında yaşanacak gecikmeler sonucunda maksadın yakalanamama ihtimali yüksek görünüyor.

– “Söz vermedik”

AstraZeneca’nın CEO’su Pascal Soriot, İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, şirketinin aşıyı AB’ye İngiltere’ye olduğu kadar süratli teslim etme kelamı vermediğini belirtti.

Soriot, “Avrupa, mukaveleyi (İngiltere’den) 3 ay sonra imzalamış olmasına karşın, İngiltere ile birebir anda tedarik etmek istiyor.” dedi.

Ellerinden gelenin en uygununu yapacaklarını söz eden Soriot, lakin taahhütte bulunamayacaklarını vurguladı.

Bu gelişme ve açıklama, AB’yi daha da kızdırdı. AB, AstraZeneca yetkilileriyle toplantı düzenlemek istedi lakin 27 Ocak’taki toplantıya AstraZeneca katılmadı.

Bir AB yetkilisi, şirketin toplantıya katılmak yerine yazılı olarak AB Komitesine bildirim yapacağını açıkladı.

– AB, İngiltere’ye Pfizer aşısının ihracatını yasaklayabilir

Bu gelişmeler ortasında Avrupa basını, Birliğin de BioNTech ve Pfizer aşılarının İngiltere’ye gönderilmesini engellemekle tehdit ettiğini öne sürdü.

Bu tarafta karar alınacağına dair resmi bir açıklama olmasa da bu durum, İngiliz Muhafazakar Parti üyelerini kızdırdı.

Brexit’in çabucak akabinde yaşanan bu gelişme karşısında AB tersleri, Birlikten ayrılmakta haklı olduklarını söylemeye başladı.

Muhafazakar Parti’den David Jones, İngiliz basınına verdiği demeçte, muhtemel ihracat yasağı tehdidinin “şantaja çok benzediğini ve AB’den ayrılmakta neden haklı olduklarını gösterdiğini” kaydetti.

– “Ahlaki sorumlulukları var”

AB cephesi ise bu türlü bir ihracat yasağı kararı olmadığını belirtti.

AB Komitesinin Sağlıktan Sorumlu Üyesi Stella Kyriakides, 27 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında, “İlaç şirketleri ve aşı geliştiricilerinin uymaları gereken ahlaki, toplumsal ve kontrata bağlı sorumlulukları var.” diyerek, AstraZeneca’yı suçlamıştı.

Mukaveledeki bir unsurda, “şirketin teslimatlar için en yüksek çabayı” göstereceğine yönelik maddeyi münasebet göstermesine değinen Kyriakides, AstraZeneca’nın “en yüksek çabayı” gösterdiğini ve tedarik yükümlülüklerine uymamasını kabul edemeyeceklerini vurguladı.

Kyriakides, mukavele gereği ikisi AB ülkelerinde ikisi İngiltere’de bulunan 4 fabrikada üretilen aşılara erişim hakları bulunduğuna işaret etti.

– “Mesele, AB’deki ve AstraZeneca’daki dostlarımız arasında”

Husus, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a da soruldu. Fakat Johnson, muhabirlerin tüm ısrarlarına karşın tartışmaya girmeyi reddetti.

AB’nin mümkün bir ihracat yasağını dikkate alıp almayacağı konusundaki soruları da yanıtlamaktan kaçınan Başbakan, “Oxford-AstraZeneca aşısı, ülkemiz ve dünya için açıkça çok değerli ve sorun, AB’deki ve AstraZeneca’daki dostlarımız ortasında.” demekle yetindi.

Kovid-19’un kökenlerini araştıracak DSÖ takımı Vuhan’da karantinadan çıktı

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenlerini araştırmak üzere Çin’e gelen Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) heyetinin karantinadan çıktığı bildirildi.

Çin’e gelmelerinin akabinde 14 günlük karantinaya alınan takım, öğlenden sonra Vuhan’daki otellerinden dışarı çıkıp bir otobüse binerken görüldü.

Grubun, Kovid-19’un kökenlerini araştırmak için Vuhan’da saha çalışması yapması planlanıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Vuhan’a gelen 13 kişilik heyetle ilgili basına yaptığı açıklamada, karantinadan çıktıktan sonra araştırmacıların Kovid-19’un kökenlerini araştırırken, Çinli bilim adamlarıyla ortak çalışmalar yürüteceğini, Çinli uzmanların iş birliği sürecinde DSÖ heyetine takviye ve kolaylık sağlayacağını bildirmişti.

ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam’dan uzman ve araştırmacılardan oluşan heyetin, 14 günlük karantina sürecinde Çinli yetkililerle çevrim içi toplantılar yapacağı açıklanmıştı.

DSÖ heyeti, ocak ayı başında Çin’e gitmiş lakin Pekin idaresinin geçerli vizeler alınmadığı ikazını yapmasının akabinde geri dönmek zorunda kalmıştı.

Fransa’da son 24 saatte 26 bin 916 şahısta yeni tip koronavirüs tespit edildi

Fransa Halk Sıhhati Kurumundan yapılan açıklamaya nazaran, ülkede son 24 saatte 351 kişi hayatını kaybetmesiyle virüs kaynaklı can kaybı 74 bin 456’ya çıktı.

Fransa’da virüs tespit edilen kişi sayısı 26 bin 916 artışla 3 milyon 106 bin 859’a yükseldi.

Hastanelerde 3 bin 107’si ağır bakımda olmak üzere 27 bin 169 kişinin tedavisi sürerken güzelleşenlerin sayısı 1418 artışla 220 bin 570’ye ulaştı. Hastanelerde bulunanların sayısı artıyor.

Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal, Bakanlar Şurası toplantısının akabinde düzenlediği basın toplantısında, bir müddettir ülke genelinde 18.00-06.00 saatlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağının salgına karşı yeteri kadar tesirli olmadığını belirtti.

Salgının ülkede süratle yayılmaya devam ettiğini ve İngiltere’de tespit edilen Kovid-19’un daha süratli yayılan çeşidindeki hadiselerin arttığını söz eden Attal, Kovid-19 önlemlerinin sıkılaştırılabileceğini, ortalarında tekrar karantina kararının olduğu birçok seçeneğin değerlendirildiğini söyledi.

Attal, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bu mevzuda ayrıntılı raporlar istediği bilgisini paylaştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/koronavirus-2273568

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler