Avrupa Merkez Bankası bankaların hedge fon risklerini araştırıyor

Avrupa Merkez Bankası global piyasalarda sarsıntıya yol açan Archegos Capital hedge fonunun iflasının akabinde bankaların hedge fon risklerini …

Avrupa Merkez Bankası global piyasalarda sarsıntıya yol açan Archegos Capital hedge fonunun iflasının akabinde bankaların hedge fon risklerini araştırıyor

Avrupa Merkez Bankası Archegos Capital’in batmasından sonra birtakım büyük bankalardan hedge fon risklerine dair ek bilgi vermelerini istedi.

Hususa yakın kaynaklar, Deutsche Bank ve BNP Paribas üzere bankalardan istenen bu bilgilerin, kesimde bu tıp bir durumla karşı karşıya kalındığında uygulanan standart bir prosedür olduğunu belirtti. Kaynaklar, AMB kontrolüne bağlı olan bankaların bu tıp sorularla müsabakasının mümkün olduğunu lisana getirdi.

Avrupa Merkez Bankası, Deutsche Bank ve BNP Paribas bahse ait yorum yapmadı.

JP Morgan analistleri, Archegos Capital ile bağlı konum kapatmaların bankaların 10 milyar dolar kadar ziyan yazmalarına neden olabileceğini belirtti. İsviçreli Credit Suisse Archegos ile yaptığı süreçler nedeniyle birinci çeyrekte 4.7 milyar dolarlık ziyan yazdığını açıkladı.

Euro Bölgesi bankaları ise yaşanan bu sarsıntıyı hafif atlattı. Deutsche Bank elindeki Archegos durumlarını fonun temerrüde düşmesinden kısa bir müddet sonra bir hedge fona satarak bu sarsıntıdan kıl hissesi kurtulmuştu.

Avrupa Merkez Bankası İdare Heyeti Üyesi Isabel Schnabel geçen hafta Der Spiegel’e verdiği mülakatta yaşanan olayın ‘sistemik riskler karşısında daha âlâ düzenlemelere ihtiyaç olduğuna’ dair ikaz sinyali olduğunu söyledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/avrupa-merkez-bankasi-bankalarin-hedge-fon-risklerini-arastiriyor-2278451

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler