Avrupa Birliği 2021 büyüme varsayımını düşürdü

Avrupa Birliği, 2021 büyüme iddiası yüzde 4,2’den yüzde 3,8’e indirirken 2022 için büyüme kestirimini yüzde 3’ten yüzde 3,8’e çıkardı. Avrupa …

Avrupa Birliği, 2021 büyüme iddiası yüzde 4,2’den yüzde 3,8’e indirirken 2022 için büyüme kestirimini yüzde 3’ten yüzde 3,8’e çıkardı.

Avrupa Birliği, Avrupa Komitesi’nin yayımladığı Kış Devri İktisat İddiası raporunda, 2021 büyüme iddiası yüzde 4,2’den yüzde 3,8’e indirirken 2022 için büyüme iddiasını yüzde 3’ten yüzde 3,8’e çıkardı.

Euro bölgesi enflasyonunun 2021 yılında yüzde 1,4 olarak gerçekleşeceğini belirten AB, 2022 yılında ise enflasyonun yüzde 1,3 düzeyinde olacağı varsayımında bulundu.

AB, İspanya ve İtalya’nın 2022 yıl sonundan evvel salgın öncesi düzeylere dönemeyeceğinin altını çizerken Euro bölgesindeki ekonomik aktivitenin beklenenden evvel salgın öncesi düzeylere döneceğini iddia ediyor.

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, Fransa BFM televizyonuna yaptığı açıklamada “Özel bölüme sunulan finansal şartlar daha evvel hiç bu kadar cazip ve ucuz olmamıştı. Kriz sürdüğü sürece bu türlü kalmasını sağlamamız gerekli” demişti.

“Pandemi gerimizde kaldığında ve ekonomiler açılmaya başladığında mali ve mali dayanağı apansız durdurmamalıyız” diyen Lagarde, teşvikten çıkış yapmak gerekeceğini lakin bunun yumuşak bir çıkış olması gerektiğini söyledi.

Lagarde, Le Journal du Dimanche gazetesine yaptığı açıklamada ise Euro Bölgesi iktisadının yaz aylarında toparlanacağını belirtirken mali otoritelerinin acil durum takviyelerini geri çekmede güç bir işle karşı karşı olacağını vurguladı.

Avrupa Parlamentosu Genel Şura oturumunda yaptığı konuşmada aşılama süreçlerinin başlamasının “umut verici” olduğuna dikkati çeken Lagarde, vatandaşların hala virüsün toplumsal ve ekonomik sonuçlarıyla karşı karşıya kaldığını ve geleceğe yönelik belirsizliklerin sürdürdüğünü söylemişti.

Lagarde,”Kovid-19 olaylarında artış, virüsteki mutasyonlar ve sıkı kısıtlayıcı önlemler, Euro Bölgesi ekonomik faaliyetine yönelik kıymetli aşağı taraflı risk ortaya koyuyor.” diye konuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/avrupa-birligi-2021-buyume-tahminini-dusurdu-2274461

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler