Avrupa banka risklerini mercek altına alıyor

Avrupalı regülatörler, potansiyel temerrüt dalgasına karşı banka risklerini dikkatle izlemeye hazırlanıyor. Avrupa Merkez Bankası ve ulusal …

Avrupalı regülatörler, potansiyel temerrüt dalgasına karşı banka risklerini dikkatle izlemeye hazırlanıyor. Avrupa Merkez Bankası ve ulusal regülatörlerin bankalardan kredilerle ilgili ekstra bilgi talep edeceği belirtildi

Avrupalı regülatörler pandemiden etkilenen şirketlerin mümkün temerrüt dalgasına ne kadar açık olduğunu anlamak için kredi risklerini dikkatle incelemeye hazırlanıyor.

Bloomberg’e konuşan kaynaklara nazaran Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa ülkelerinin ilgili regülatörleri BNP Paribas, Deutsche Bank ve Societe Generale üzere bankalardan 2020’deki kredilerle ilgili ekstra bilgi vermelerini talep ediyor. Kaynaklar kelam konusu taleplerin mümkün temerrüt dalgasına karşı durabilmek için alındığına vurgu yaptı.

Daha evvel Avrupa Merkez Bankası Denetleme Şurası Lideri Andrea Enria mali teşvik programlarının son bulmasıyla pandemiden etkilenen şirketlerin takipteki alacaklarında artış olabileceğine işaret etmiş ve bankaların bu senaryoya karşı hazırlıklı olması gerektiğini söylemişti. Enria, bankaların kredi karşılıkları ve riskleri konusunda kullandıkları kimi sistemlerle ilgili kaygıları de lisana getirmişti.

Bloomberg’in derlediği analist bilgilerine nazaran Avrupa’nın en büyük 10 bankası tahsili kuşkulu 15 milyar dolarlık kredinin altına imza attı.

Banka yetkilileri haberle ilgili Bloomberg’in yorum taleplerini yanıtlamadı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/avrupa-banka-risklerini-mercek-altina-aliyor-2273369

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler