Asya’nın en güçlü insanı 27 milyar dolara sattığı hayali gerçekleştirme peşinde

Mukesh Ambani 2020’nin çoğunu Facebook, Google ve Wall Street’in önde gelen isimlerini dünyanın en hırslı kurumsal dönüşümlerinden birini içeren …

Mukesh Ambani 2020’nin çoğunu Facebook, Google ve Wall Street’in önde gelen isimlerini dünyanın en hırslı kurumsal dönüşümlerinden birini içeren vizyonuna ikna uğraşıyla geçirdi. Şimdiyse 27 milyar dolarlık yeni sermaye ile Asya’nın en zengini…

Son açıklamalara ve şirketin planları hakkında bilgi sahibi şahıslara nazaran Reliance Industries Ltd.’yi eski bir holdingden yeni bir teknoloji ve e-ticaret devine dönüştürmeye çalışan 63 yaşındaki Hintli zenginin birkaç önceliği var.

Gelecek yıl çıkması beklenen lokal 5G ağı için eserler geliştirmek, Facebook’un Whatsapp ödeme hizmetini Reliance’ın dijital platformuna entegre etmek ve şirketin e-ticaret hizmetlerini tüm ülkedeki klasik mağazalardan oluşan bir ağ ile birleştirmek bu öncelikler ortasında.

Ayrıyeten Ambani Reliance’ın petrol ve petrokimya ünitelerinde hisse satmak için de adımlar atıyor. Birinci plan dahilindeki hisse satışı ile birlikte borcun azaltılması ve bu yılın başında yüksek teknolojiye dönüşün finanse edilmesi öngörülüyordu.

Ambani imparatorluğunu revize ederken yatırımcılar her adımını izliyor. Pandeminin tam ortasında 179 milyar dolarlık piyasa pahasına sahip ekonomik dev rekabetin epey yüksek olduğu dallara girerek, Amazon.com Inc.’ten Wallmart Inc.’e esaslı şirketlere meydan okuyor.

Reliance payları bu yıl yüzde 55 yükselerek Eylül ayında tepe gördü. Fakat o vakitten beri karlarını azalttı. O denli ki yatırımcılar Ambani’nin yapabileceklerine ait daha fazla kanıt görmek istiyorlar.

Ambani’nin Facebook’un da ortalarında bulunduğu yatırımcılar ile yeni iştiraklerini sık sık dillendirmesine rağmen Hintli zenginin fon toplama programı aslında B planı idi. Ambani birinci olarak Reliance’ın petrol ve petrokimya kısmındaki yüzde 20 hissesini 75 milyar dolar şirket bedeli üzerinden Saudi Arabian Oil Co.’ya satmayı hedefliyordu.

Birinci defa Aralık 2019’da açıklanan Aramco muahedesinin hedefi Ambani’nin şirketinin 18 ay içerisinde 22 milyar dolarlık net borcundan kurtulmasının sağlamaktı. Lakin Suudi Arabistan ile görüşmeler durdu ve Reliance yatırımcıları giderek daha fazla kaygı duyar hale geldi. Şirketin payları 23 Mart’a kadarki üç ayda yüzde 40’tan fazla bedel kaybetti.

Bloomberg’in haberine nazaran dijital hizmetlerinde ve perakende ünitelerinde hisse satışını hızlandırmak için aylar öncesinden yollar aramaya başlayan Ambani, Aramco muahedesinin durmasının akabinde bu görüşmelere sürat verme kararı aldı.

Kaynaklardan biri Reliance’ın dijital faaliyetlerine 20 milyar dolardan fazla ve perakende faaliyetlerine 6.4 milyar dolar taahhüt eden KKR & Co., Silver Lake ve Mubadala Investment Co. üzere büyük isimlerin de ortalarında bulunduğu yatırımcılardan gelen reaksiyonun şirketin beklentilerinin ötesinde olduğunu belirtti.

Reliance Haziran’da net borçsuz olduğunu açıklamasından dokuz ay sonra pay senetleri yükseldi.

Reliance’ın Temmuz ayındaki yıllık hissedar toplantısında Ambani ve en büyük çocukları Isha ve Akash yüksek teknolojiye ait genel planlarını açıkladılar. Bahsettikleri yeni hizmetler ortasında gelecek yıl için 5G kablosuz ağı ve Netflix, Disney+ Hotstar, Amazon Prime Görüntü ile birçok TV kanalını bir çatı altında birleştirecek bir çevrim içi görüntü izleme platformu yer alıyor.

Ayrıyeten Reliance’ın dijital ünitesi Jio Platforms Ltd., Hindistan’ın milyonlarda küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerine yönelik teknoloji tahliller ve uygulamalardan oluşan bir portföy geliştirecek. Sonrasında ise yurt dışına açılacak.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/asya-nin-en-zengin-insani-27-milyar-dolara-sattigi-hayali-gerceklestirme-pesinde-2271613

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete’de bugün (12.02.2020)

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve bildiriler... YÜRÜTME VE YÖNETİM KISMIYÖNETMELİKLER–– Türk Mühendis ve ...
Devamını Oku

Lagarde’dan teşvik uyarısı

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, iktisadın kâfi seviyede toparlanması durumunda siyaset yapıcılarının nakdî ve mali dayanağın ...
Devamını Oku

Yılın birinci enflasyon raporu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal kendisinin ve yılın birinci enflasyon raporu sunumu için kameralar karşısına geçti Kasım ve ...