Asya Pasifik’e ihracatta 30 milyar dolarlık büyüme hedefleniyor

Dış Ekonomik İlgiler Heyeti (DEİK) Türkiye-Asya Pasifik İş Kurulları Koordinatör Lideri T. Murat Kolbaşı, “Asya Pasifik bölgesine ihracatımızı …

Dış Ekonomik İlgiler Heyeti (DEİK) Türkiye-Asya Pasifik İş Kurulları Koordinatör Lideri T. Murat Kolbaşı, “Asya Pasifik bölgesine ihracatımızı artırarak hem dış ticaretteki bilgilerimizi ve dünya dış ticaretindeki hissemizi artırmak hem de bölge…

DEİK Türkiye-Asya Pasifik İş Kurulları Koordinatör Lideri T. Murat Kolbaşı yaptığı açıklamada, ithalat için gidilen Asya Pasifik bölgesine, ihracat için de gidilerek karşılıklı istikrar bulunabileceğini söyledi.

Kolbaşı, “Asya Pasifik dediğimiz vakit; 17 ülkeyi, 2 de bölgeyi alıyoruz ve o bölgeye baktığımız vakit her yıl aşağı üst 35 milyar dolarlık bir açık veriyoruz. Öncelikli gayemiz, Asya Pasifik bölgesindeki bu açığı kapatmak. İhracatımızı artırarak hem dış ticaretteki bilgilerimizi ve dünya dış ticaretindeki hissemizi artırmak hem de Asya Pasifik bölgesi ile istikrarlı bir dış ticareti yakalamak istiyoruz. Bu sayede de ihracatımızda bilhassa 30 milyar dolara yakın bir büyümeyi hedefliyoruz.” tabirlerini kullandı.

İhracatın artması için öncelikle iç pazarı geniş, büyük olan ülkelere bakılması gerektiğini vurgulayan Kolbaşı, şöyle devam etti:

“Özellikle o ülkelerin neleri hangi ülkelerden ithal ettiğini tespit edip Türkiye’deki firmalarımızın o alanları hedefleyerek hedefine ulaşmasını tavsiye ediyoruz. Kesinlikle fuarlara katılmalarını tavsiye ediyoruz. O bölge ile ilgili Türkiye’de var olan bütün STK’larla yahut çalışmalarla yakın bağlantıya geçilmesini, öncelikle ülkeyi ve o bölgeyi âlâ tanımalarını tavsiye ediyoruz. Bölgenin kıymetli bir konusu; markalaşma süreçlerine paha verilmesi. Türk markalarının aslında Asya’da olumlu bir algısı var. Yalnızca bu markalarımızın bilinirliğini artırmamız gerekiyor.”

– “Türkiye algısının, yatırımların turizm ve ticaret alanındaki gelişimini sağlıyoruz”

Murat Kolbaşı, Ticaret Bakanlığı ile koordineli olarak bu ülkelerde Türkiye algısının, Türkiye’nin yatırımlarının turizm ve ticaret alanındaki gelişimini sağladıklarını, bu gayeyle bölgeyi tekrar mercek, büyüteç altına aldıklarını söyledi.

Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan 17 amaç ülkeden 5’inin Asya Pasifik bölgesinde olduğunu hatırlatan Kolbaşı, “Özellikle o bölgede 3 tane ülke ile ortamızda Özgür Ticaret Mutabakatı (STA) var. Bu ülkeler Güney Kore, Malezya ve Singapur. STA yapılmış olan Güney Kore ve Malezya, halihazırda tekrar dış ticarette açık verdiğimiz ülkeler. Bu ülkeler maksat bir ihracat pazarı olarak seçilebilir ve örnek olarak buralardan başlanabilir.” diye konuştu.

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Paydaşlık Muahedesi’nin (RCEP) şu an için tesirlerinin hissedilmediğini söz eden Kolbaşı, devamla şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çünkü bu bilhassa mutabakatın içinde olan ülkelerin konfirmeleriyle vakit içerisinde devreye girecek bir mutabakat. Bunu yakından takip edip bilhassa RCEP içinde olan 3 ülke ile STA’mızı kaldıraç olarak kullanarak bu ülkeler içerisinde ihracatımızı nasıl geliştiririz? Hepimizin buna bakıyor olması lazım. Doğal ki sürecin dezavantajları olacağı üzere avantajları da olacaktır. Her şeyden evvel bölge ile bu muahede kapsamında gelen ülkeler ile yakın teması artırmamız gerekiyor.”

Bugüne kadar yüklü olarak dünyaya ihracat yapma vizyonuna sahip olan Asya ülkelerinin, bilhassa Çin’in son 3 yıldan beri düzenlemekte olduğu memleketler arası ithalat fuarları ile ithalata tartı vermeye başladığını aktaran Kolbaşı, “Böylece kişi başına düşen ulusal geliri artan, tüketime yönelen orta sınıfı ile 2030 yılında global orta sınıfın üçte ikisini içinde barındırması beklenen bir bölge pozisyonuna geçiyor. Hasebiyle bu bölgeleri hedefleyerek markalarımızla, gastronomimizle, bilhassa turizm kaldıracını da kullanarak kültürlerimizi ve markalarımızı ihraç edebileceğimizi düşünüyoruz.” biçiminde konuştu.

– “Orayı, ‘Doğu’ yahut ‘Asya Pasifik’ diyerek akıllarda yaklaştırmak arzusundayız”

Türkiye-Asya Pasifik İş Kurulları Koordinatör Lideri Kolbaşı, Endonezya, Japonya, Tayland ve Pakistan üzere öbür ülkelerle STA çalışmalarının sürdüğünü anımsatarak, “Dolayısıyla ülkeleri gittikçe daha düzgün tanıyoruz, münasebetlerimizi daha çok geliştiriyoruz. Açık konuşmak gerekirse, Türkiye olarak bölgeye mütemadiyen ‘Uzak Doğu’ diyorduk. Artık uzak sözünü düşürüp orayı, ‘Doğu’ yahut ‘Asya Pasifik’ diyerek akıllarda yaklaştırmak isteğindeyiz. Münasebetiyle bölgeyi esasen ithalat yaparak önemli manada yakınlaştırmışız. Artık sıra ihracat yaparak yakınlaştırmak. Bunun da bu periyotta Tekrar Asya inisiyatifi ile hem Dışişleri Bakanlığımızın hem de Ticaret Bakanlığımızın takviyeleri ile olabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Jenerasyon ve Yol projesi kapsamında bilhassa kuzeyden Duisburg ile Xian ve Wuhan ortasında çalışan trenleri yakından takip ettiklerini aktaran Kolbaşı, iki kıta ortasında önemli bir kapasite artırımı olduğunu söyledi. Kolbaşı, “Yani Avrupa ile Asya ortasında giden bu tren sınırlarının güneyinden geçen Gvadar Limanı hareketle Kahire üzerinden Pire Limanı’na gelen deniz yolunun da farkındayız.” tabirini kullandı.

Orta koridorda bu yıl karşılıklı olarak planlanan 104 trenin çalışması ve bu tren çizgisinde eserlerin bilhassa doğuya ihracatı konusunda yakın takipte olduklarını belirten Kolbaşı, şunları kaydetti:

“Asya Pasifik, Türkiye’nin ihracatı için batıya yanlışsız bir dezavantaj olabilir. Bunu yakın markaja alıp bakmamız gerekiyor lakin avantaj olacak hususlar da var. O da şöyle; bir defa geriye dönen tren ve konteynerlerle ihracatımızı artırabiliriz. Çinli ve bilhassa Asya’daki firmalarla iş birlikleri yapıp bilhassa Türkiye’yi lojistik bir üs olarak kullanarak, depolama yahut üretim üzere, Avrupa ve Afrika kıtalarına birlikte iş birliği yaratabiliriz. Böylelikle dezavantaj üzere gözüken Jenerasyon ve Yol, Türkiye için güzel bir avantaj olabilir. Nasıl yorumlayacağımız ve nasıl iş birlikleri yapacağımız, bundan sonraki süreçte Jenerasyon ve Yol’da nasıl konum alacağımızla da çok yakından ilgili. Biz bu olaylara da daha müspet bakıyoruz. Zira dünya ticareti, Türkiye’yi içine aldıkça ihracatımızın da gelişeceğini, dış ticaretten aldığımız hissenin da artacağını düşünüyoruz.”

AA

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/asya-pasifik-e-ihracatta-30-milyar-dolarlik-buyume-hedefleniyor-2273190

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler