AstraZeneca’nın aşısına AB’de kullanım onayı için tavsiye kararı çıktı

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AstraZeneca’nın aşısının kullanılması için onay verilmesini tavsiye etti Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi …

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AstraZeneca’nın aşısının kullanılması için onay verilmesini tavsiye etti

Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ilaç firması AstraZeneca’nın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının kullanılması için onay verilmesini tavsiye etti.

AB Kurulunun vereceği onayın akabinde AstraZeneca’nın aşısı AB’de kullanılabilecek üçüncü Kovid-19 aşısı olacak.

EMA’dan yapılan açıklamada, aşının 18 yaş üzerindeki şahıslarda kullanılabileceği belirtildi. İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da 24 bin kişinin katıldığı 4 klinik deneyin sonuçlarının incelendiği kaydedilen açıklamada, aşnın 18 yaşın üzerindeki bireylerde inançlı ve tesirli olduğu söz edildi.

Açıklamada, 4 ila 12 hafta ortayla iki doz halinde uygulanan AstraZeneca aşısının klinik deneylerde yüzde 60 tesirli olduğu vurgulandı.

Açıklamada, çalışmalardaki iştirakçilerin büyük çoğunluğunun 18 ile 55 yaş ortasında olduğu, 55 yaş üzerindeki bireylerde aşının ne kadar işe yaradığını gösterecek kâfi bilginin şimdi bulunmadığı bildirildi.

Açıklamada, “Ancak bu yaş kümesinde bir bağışıklık yansısı görüldüğü için müdafaa beklenmektedir. Öbür aşılardan elde edilen deneyimlere dayanarak EMA uzmanları daha ileri yaşlardaki şahıslarda aşının kullanılabileceğini kıymetlendirmektedir.” denildi.

AB’de daha evvel BioNTech-Pfizer ve Moderna şirketlerinin geliştirdiği aşılara onay verilmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/astrazeneca-nin-asisina-ab-de-kullanim-onayi-icin-tavsiye-karari-cikti-2273722

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler