AstraZeneca ve AB ortasında aşı uyuşmazlığı

Avrupa Birliği ve AstraZeneca ortasındaki uyuşmazlığı gidermek için düzenlenen görüşmelerde iki taraf birbirleriyle çelişen açıklamalarda bulundu …

Avrupa Birliği ve AstraZeneca ortasındaki uyuşmazlığı gidermek için düzenlenen görüşmelerde iki taraf birbirleriyle çelişen açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya nazaran, AstraZeneca koronavirüs aşısının gecikmesiyle ilgili hükümetler ile gerçekleştirilen toplantıdan çekilmişti.

Tıpkı vakitte AstraZeneca’nın sözcülerinden biri Bloomberg News’a şirketin görüşmeye katılacağını lakin daha fazla ayrıntı veremeyeceğini belirtti.

Görüşmeler şirket ve AB ortasındaki uyuşmazlığın tahlili için düzenlenmişti ama sonuç olarak kontrat periyotlarına ait daha fazla uyuşmazlık, suçlamalar ve Astra’ya karşı tehditler ortaya çıkmıştı.

Astra’nın CEO’su Pascal Soriot bir gazeteye verdiği demeçte, sorumluluğun AB’de olduğunu belirtti. Şirketin elinden gelenin en güzelini yapmaya çalıştığını belirten Soriot, sorunun İngiltere’den üç ay sonra sipariş vermesine karşın AB’nin İngiltere ile birebir anda aşı almak istemesi olduğunu söylemişti.

Bir başka uyuşmazlık konusu ise İngiltere’deki fabrikalarda üretilen aşılarla ilgiliydi. İsmini paylaşmayan bir AB yetkilisine nazaran, Soriot’un bahsettiği “İngiltere’nin kendi fabrikalarında üretilen aşılarda önceliği olduğu” kontratlarda bulunmuyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/astrazeneca-ve-ab-arasinda-asi-anlasmazligi-2273446

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Binance Hesap Açma

Kripto para borsaları arasında küresel çapta faaliyet gösteren, sektör liderlerinden biri olarak ön plana çıkan Binance, Türkiye’de de…