AstraZeneca, AB’ye yapacağı aşı sevkiyatını %60 düşürdü

AstraZeneca, Avrupa Birliği’ne yapacağı Kovid-19 aşısının teslimatını bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 60’lık bir kesintiyle 31 milyon doza …

AstraZeneca, Avrupa Birliği’ne yapacağı Kovid-19 aşısının teslimatını bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 60’lık bir kesintiyle 31 milyon doza düşürecek

Üst seviye bir yetkili Reuters haber ajansına verdiği demeçte, AstraZeneca Plc.’nin Cuma günü Avrupa Birliği (AB) yetkililerine üretim sıkıntıları nedeniyle Kovid-19 aşısının teslimatını bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 60’lık bir kesintiyle 31 milyon doza düşüreceğini söyledi.

Bu hafta, Pfizer Inc ve ortağı BioNTech SE’nin geliştirdikleri aşının AB’ye tedarikini yavaşlatmasının akabinde, AstraZeneca’nın yaptığı kesinti Avrupa’nın Kovid-19 salgınına karşı aşılama teşebbüsünü sekteye uğrattı.

Görüşmelerde bulunan üst seviye yetkili, AstraZeneca’nın Mart ayı sonunda 27 AB ülkesine yaklaşık 80 milyon doz teslim etmesinin beklendiğini söyledi. Yetkili, AstraZeneca’nın planları doğrultusunda 15 Şubat’tan itibaren AB’ye teslimatlara başlamayı planladığını ekledi.

AstraZeneca ise kesintinin ölçüsü hakkında detay vermeden teslimatlardaki düşüşü doğruladı.

Şirketin sözcülerinden yapılan yazılı açıklamada, “Avrupa tedarik zincirimizdeki bir üretim tesisinde randımanın düşmesi nedeniyle, üretilen doz ölçüsü başlangıçta beklenenden daha düşük olacak. Üretim hacimlerini artırmaya devam ederek, Şubat ve Mart aylarında Avrupa Birliği’ne on milyonlarca doz aşı tedarik edeceğiz.” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/astrazeneca-abye-yapacagi-asi-sevkiyatini-60-dusurdu-2273178

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler