Aşıda rekor kıran ABD’de hizmet dalı göstergesi de rekorda

ABD’de aşılamaların sürat kazanması hizmet bölümünün itimadının rekor düzeye yükselmesine yol açtı. ISM hizmetler dalı Mart’ta bilgi setinin en …

ABD’de aşılamaların sürat kazanması hizmet bölümünün itimadının rekor düzeye yükselmesine yol açtı. ISM hizmetler dalı Mart’ta bilgi setinin en yüksek düzeyine yükseldi

ABD’de aşılamaların sürat kazanması hizmetler dalında inancı rekor düzeye çıkardı.

ISM hizmetler endeksi Mart’ta 63,7 olarak kaydedildi ve 1997 yılından bu yana tutulan bilgi setinin en yüksek düzeyine çıktı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi 59 olarak kaydedilmişti. Şubat ayında endekste ise 55,3 düzeyi gerçekleşmişti.

Ülkede aşılamalarda yeni rekor düzeyler kaydedilmişti.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC) bilgilerine nazaran ülkede ortalama günlük aşılama sayısı 3 milyon doza yükseldi. Yalnızca Cumartesi günü ülkede 4,1 milyon doz aşılama yapıldığı belirtildi. Bu sayı ABD Besin ve İlaç Dairesi’nin (FDA) geçen yıl aşılara acil kullanım onayı vermesinden bu yana en yüksek günlük aşılama sayısı olarak kaydedildi.

CDC datalarına nazaran ülkede 104,2 milyon kişi en az bir doz aşılanmış oldu. Böylece nüfusun yüzde 31’ine en az birinci doz aşı uygulandı. Bunun yanında ülkede 59,9 milyon kişinin iki doz aşılamasının tamamlandığı da belirtildi. Aşılamaları tamamlanan şahısların toplam nüfusa oranı ise yüzde 18 oldu.

Ülkede Pfizer ve Moderna aşıları iki doz uygulanırken, Johnson&Johnson aşıları tek doz yapılıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/asida-rekor-kiran-abd-de-hizmet-sektoru-gostergesi-de-rekorda-2277905

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler