ASELSAN, Gebze-Darıca Metro Sınırının sinyalizasyon sistemini sağlayacak

ASELSAN, Körfez bölgesindeki ulaşım için stratejik kıymeti bulunan Gebze-Darıca Metro Sınırı’nın sinyalizasyon sistem tahlilleri ihalesini 17 …

ASELSAN, Körfez bölgesindeki ulaşım için stratejik kıymeti bulunan Gebze-Darıca Metro Sınırı’nın sinyalizasyon sistem tahlilleri ihalesini 17 milyon avro bedelle kazandı.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, proje için yapılan ihalede, rekabetçi ve kapsam olarak en güçlü teklifi ASELSAN verdi.

Körfez bölgesi için büyük kıymete sahip Gebze-Darıca Metro Sınırı’nın sinyalizasyon sistem tahlillerinin üretimini kapsayan ihaleyi 17 milyon euro bedelle kazanan ASELSAN, ana yüklenici EZE İnşaat ile imzaların atılmasının akabinde süratle çalışmalara başladı.

Toplamda 28 aracın (7 set) hizmet vereceği Gebze-Darıca Metro Çizgisi, 15,5 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşuyor.

Metro, operatörsüz işletme (CBTC GoA4) olarak tanımlanan sinyalizasyon sistemine sahip olacak.

Taşınan yolcu kapasitesi artacak

ASELSAN’ın öz kaynaklarıyla geliştirdiği özgün sinyalizasyon teknolojisi sayesinde metro çizgilerinde kullanılmaya başlanan Haberleşme Tabanlı Tren Denetim Sistemi (CBTC) ile tıpkı istikamette hareket eden trenler ortası servis vakti aralıkları düşürülerek, taşınan yolcu kapasitesi artırılacak.

CBTC, araç üstü, sınır uzunluğu ve denetim merkezi bileşenlerinden oluşuyor.

Daha evvelki sinyalizasyon projelerinde ASELSAN’ın geliştirdiği özgün şoförsüz metro sinyalizasyon sistemi bu projede de kullanılacak.

Araç Üstü Sinyalizasyon Sistemi, denetim merkezinden haberleşme sistemiyle aktarılan dataların alınması, işlenmesi, trendeki ilgili ünitelere aktarılması, trenin belirlenen sınırlamalara uymaması durumunda otomatik tren muhafaza işlevlerinin işletilerek trene direkt müdahale edilmesi, trenin hassas pozisyon, sürat, durum bilgilerinin hesaplanması ve Denetim Merkezine bildirilmesi üzere fonksiyonları yerine getiriyor.

Sistem ayrıyeten konumlama, tren muhafaza, tren bütünlüğü denetimi, kapı ve sürat denetimi üzere kritik işlevleri da yapacak.

ASELSAN’ın geliştirdiği teknoloji, bilgi ve sürüş güvenliği sağlarken, güç verimliliği manasında da kıymetli yenilikler sunuyor.

ASELSAN daha evvel İstanbul metro projelerinde vazife almıştı

ASELSAN, daha evvel de M1-Yenikapı-Otogar-Havalimanı-Kirazlı-Halkalı Metro Çizgisi’nde kullanılacak yeni 68 metro araç seti, Otomatik Tren Denetim Sistemi Donanım ve Yazılımı Geliştirme, U1-Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Sinyalizasyon ile U1-Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Sinyalizasyon projelerinde de vazife aldı.

Şirket, yürüttüğü sinyalizasyon projeleriyle Türkiye’nin genel olarak gereksinim duyduğu tüm demir yolu sinyalizasyon muhtaçlıklarını karşılamayı hedeflerken, geliştirilen tasarım ve tahlille bu alanda yurt dışına bağımlılığı ortadan kaldırıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/aselsan-gebze-darica-metro-hattinin-sinyalizasyon-sistemini-saglayacak-2274311

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler