Archegos’tan sonra hedge fon dalında kurallar yine yazılıyor

Archegos’un batmasından sonra milyarlarca dolar ziyan eden yatırım bankaları, hedge fonların kârlılıklarını azaltabilecek daha sıkı kurallar …

Archegos’un batmasından sonra milyarlarca dolar ziyan eden yatırım bankaları, hedge fonların kârlılıklarını azaltabilecek daha sıkı kurallar uygulama hazırlığında

Archegos Capital’in çöküşüyle birlikte yatırım bankalarının uzun müddettir devam eden global hedge fun operasyonlarının da kârlılığı değişebilir.

Archegos’un batmasından en fazla ziyan gören iki banka, Nomura ve Credit Suisse, özel varlık idare fonları ve hedge fon operasyonlarına sağladıkları finansmanı azaltmayı planlıyor.

Avrupalı düzenleyici kuruluşlar da bankaların bu şekil müşterilere finansman sağalyarak aldıkları riskleri incelerken, ABD’de hususla ilgili bir ön soruşturma süreci başlatıldı.

Yatırım bankalarının içerisinde bulunan ilgili üniteler bahsedilen bu gonlara nakit ve menkul değer sağlarken, birebir vakit süreçlerini de gerçekleştiriyor. Lakin Archegos’un çökmesiyle bir arada, gözler bankaların bu müşteriyle kurdukları münasebetlerin ne kadar risk taşıyabileceğine çevrildi.

Statik marjdan dinamik marja geçiş

Avrupa’daki en büyük aracılardan biri olan Credit Suisse, gelecek aylarda bu fonlar ile kurduğu aracılık bağlantısını kıymetli derecede azaltmayı planlıyor. Müşterileri için swap anlaşmalarındaki teminat gerekliliklerini şimdiden artıran banka, aracılık kontratlarında daha sıkı kurallar uygulamayı da planlıyor.

Swaplar, türev süreçler gerçekleştiren Bill Hwang’ın paylarda yüksek kaldıraçlı durumlar almasını sağlayan araçlar ortasında bulunuyordu. Archegos’un konumları apansız paha kaybetmeye başlayınca, fon teminat tamamlama davetlerini yerine getiremeyerek temerrüte düşmüştü. Credit Suisse, Archegos’un süreçlerinden ötürü 4,7 milyar dolarlık ziyan etti.

Credit Suisse’in statik marjdan dinamik marja geçmesiyle bir arada müşteriler daha fazla teminat yatırmak ve karlılıklarını düşürmek zorunda kalabilir.

Archegos’tan ötürü 2 milyar dolar ziyana uğrayan Nomura ise daha evvel marj finansman limitlerinde imtiyaza sahip birtakım müşterileri için kaldıraçlı süreçlerde sonlandırma getirdi. Uygulanan bu kısıtlamaların daha geniş kapsamlı bir değişikliğin habercisi olduğu düşünülüyor.

Morgan ve Deutsche, Archegos zelzelesinden kıl hissesiyle kurtuldu

Archegos’un en büyük aracılarından biri olan Morgan Stanley, ziyanına satışların öbür yatırım bankalarını ağır ziyana uğratmasından bir gece evvel en riskli durumlarından kimilerini hedge fonlarına satmıştı.

CNBC’nin haberine nazaran, Morgan Stanley Archegos’un ABD medya ve Çin teknoloji şirketlerindeki 5 milyar dolar kıymete ulaşan durumlarını 25 Mart Perşembe akşamı küçük bir hedge fonu kümesine sattı.

Dünyanın en büyük varlık süreç merkezlerinden biri olan Morgan Stanley, bu felaketi hasarsız atlatırken, Deutsche Bank da elindeki Archegos durumlarını bir hedge fona satarak zelzeleden kıl hissesi kurtulan öbür bir banka olmuştu.

4 milyar dolar civarında Archegos konumunu, fonun temerrüte düşmesinden kısa bir müddet sonra, 26 Mart Cuma günü hedge fonlara satan Deutsche Bank, birçok bankaya milyarlarca dolara mal olan yıkımdan kurtulmuş oldu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/archegos-depremi-hedge-fonlari-da-vurdu-2278454

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Doğalgaza yeni artırım

BOTAŞ'ın internet sitesinde, Şubat ayına ait yayımlanan tarife tablosuna nazaran, konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı ...