Arçelik’ten güçlü 2020 bilançosu

Arçelik, salgının birçok şirketi baskıladığı 2020 yılında beklentilerin üzerinde bir kâr sayısıyla güçlü bir bilanço açıkladı. Analistlerin …

Arçelik, salgının birçok şirketi baskıladığı 2020 yılında beklentilerin üzerinde bir kâr sayısıyla güçlü bir bilanço açıkladı. Analistlerin değerlendirmelerine nazaran şirket değerli pazarlardaki güçlü talep ve Türk Lirası’nda 2020’de yaşanan kayıpların…

Arçelik’in 2020 yılı net karı varsayımları aştı. Şirket geçen yılı 2,85 milyar TL net kar ederek tamamladı, beklenti 2,39 milyar TL’ydi.

2020’de satışlar 40,9 milyar lira olarak 39,64 milyar lira olan iddiaların üzerinde gerçekleşti.

2020’nin 4. çeyreğinde net devir karı geçen yılın birebir periyoduna nazaran %384,8 artışla 1.163 milyon TL oldu.

Ziraat Yatırım finansal sonuçlara ait notunda “Arçelik’in 4. çeyrek sonuçlarına ait tahminimizdeki sapmada beklentimizden daha güzel gerçekleşen satış gelirleri ve brüt kar marjı tesirli olmuştur.” değerlendirmesini yaptı.

TL’deki kayıp bilançoyu destekledi

Garanti BBVA Yatırım finansal sonuçların pay tesirinin olumlu olduğunu belirtti. Bahse ait olarak “Yıllık olarak güçlü net kar artışında temel olarak, değerli pazarlarda güçlü talep, TL’deki paha kaybının yarattığı dayanak, yüksek kapasite kullanım oranı, EUR ve GBP karşısında daha zayıf ABD doları ve uzun vadeli kontratlar sayesinde hammadde fiyatlarındaki yatay seyir tesirli olmuştur.” değerlendirmesine yer verildi.

Yapı Kredi Yatırım ise güçlü gelen sonuçların paydaki olumlu havayı kısa bir müddet daha devam ettirebileceğini belirterek “Arçelik 4Ç20 finansallarında genel olarak çok güçlü performans sergildi. Net kar bizim 743 milyon TL, piyasanın da 937 milyon TL olan kestiriminin üzerinde açıklandı. Net kardaki olumlu sapmanın ana etkeni beklentilerden çok daha güçlü gerçekleşen operasyonel karlılık oldu. 4Ç20 sonuçları sonrası, Şirketin yıllık net karı 2,8 milyar TL’ye ulaşırken, bu meblağ bir evvelki yıla nazaran %208’lik bir artışı işaret etti.”

Olumlu yanlar büyük ölçüde fiyatlandı”

“Güçlü sonuçlar paydaki olumlu havayı kısa bir müddet daha devam ettirebilir. Öte yandan gelecek çeyreklerde şirket bilhassa hammadde fiyatlarındaki artışın marjlar üzerinde baskısını hissetmeye başlayacak. Hasebiyle en azından marjlar açısından en düzgün periyodun geride kaldığını söyleyebiliriz. 4Ç20’de net borç beklentimizin alltında kaldığı için Arçelik amaç fiyatımızı 40,0 TL’den 41,1 TL’ye yükseltsek de, yeni amaç fiyatımız %15 getiriye işaret ettiği için teklifimizi TUT’a çekiyoruz. Pay için orta vadeli olumlu yanların büyük ölçüde fiyatlandığını düşünüyoruz.” tabirlerini kullandı.

Arçelik Aralık ayında Japon Hitachi’yi 300 milyon dolara satın aldığını duyurmuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/arcelik-ten-guclu-2020-bilancosu-2273321

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Aşıda gündem Pfizer-Astra deneyi

Dünya çapında Kovid-19 aşılaması 108 milyonu aşarken üreticiler aşı arzının faal kullanımı için çalışmalarını hızlandırıyor Oxford Üniversitesi ...