Taşıt Kredisi nedir?

Araç kredisi veren birçok banka, kredi kullanıcısına uygun ödeme şartları sunuyor. Cazip kampanyalar ile desteklenen bu hizmet sayesinde, birçok kişi ihtiyacı olan otomobillere kavuşuyor.

Otomobil kredisi prosedürleri

Taşıt kredileri, otomobil sahibi olmak isteyenlerin aylık düzenli ödemelerle otomobil sahibi olmasını sağlar. Taşıt kredisi, sıfır km araçlar veya ikinci el otomobiller için alım kolaylığı yaratan kredi türüdür. Bu kredi türüyle istenilen araca, uygun ödeme seçenekleri ile sahip olmak mümkün oluyor. Sıfır km. araç alınacaksa kredinin geri ödeme süresi boyunca araç rehin ediliyor. Kredi için kefil istenmiyor. İkinci el otomobil kredisiyle araç alındıysa, kredinin geri ödeme süresi boyunca araç rehin ediliyor ve kredi için kefil isteniyor.

Taşıt kredileri bankalara göre değişiyor

Otomobil kredisi sıfır km araçlar veya ikinci el otomobiller arasından hangisi için talep edilirse edilsin, Garanti Bankası, Akbank, TEB veya İş Bankası gibi bankalar uzman kadrosuyla her türlü desteği sağlıyor. Örneğin TEB müşterilerini, sunduğu avantajlı taşıt kredisinden yararlanması için şubeye davet ediyor. İstenilen evrakların teslimi ile birlikte 24 saat içinde istenilen krediden faydalanmak mümkün oluyor.

Taşıt kredisi dosya masrafı, tamamına kredi, banka faiz oranları gibi bilinmesi gereken birçok konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmanın yolu bankalardan geçiyor. Banka faiz oranları bankalar arasında değişilik gösteriyor. Taşıt kredisi kampanyaları, taşıt kredisi başvurusu için avantajlı bir neden olabiliyor. Tercih edilen araç ikinci el veya sıfır km. ise ikinci el veya sıfır km. taşıt kredisi başvurusu yapılıyor ve aracın kasko değerinin yüzde 60’ı ile yüzde 80’i arasında değişen oranda bir taşıt kredisi söz konusu oluyor. Geri ödeme maksimum 60 ay vade ile sağlanıyor.

Bankalar cazip avantajlar sunabiliyor

Banka kredileri, bankadan bankaya farklılık gösteriyor. Düşük faizli taşıt kredisi, en uygun taşıt kredisi veya masraf indirimi ile bankalar, cazip avantajlar sağlayabiliyor. Taşıt kredisi hesaplama ise hemen hemen saniyeler süren bir işlem özelliğini taşıyor. Çok hızlı şekilde dönüşü alınıyor. Bu avantajlarla taşıt sahibi olmak isteyenler, bu isteklerine kolaylıkla ulaşıyor. Bu avantajları sağlayan bankalar müşterilerinin taahhüt edilen ödeme koşullarına sadık kalmasını bekliyor.

Araç Kredisi Hesaplamasında Dikkat Edilecek Noktalar

Araba kredisi hesaplaması yaparken bütçenizin dengesini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Araba sahibi olmak isterken doğru oluşturulmamış bir otomobil kredisi ödeme planı nedeniyle zor günler yaşayabilirsiniz.

Taşıt kredisi faiz oranı,sigorta giderleri,dosya masrafı vb maliyet kalemlerinin yanı sıra KKDF ve BSMV gibi vergi giderlerini de hesaplamalısınız.

Unutmamanız gereken bir diğer husus ise satın almak istediğiniz arabanın,araç kredisiningeri ödemesi süresince,başvuruda bulunduğunuz bankanın ipoteği altında olacağıdır. Yani son taşıt kredisi taksidini ödenmeden araç üzerinde tam hakka sahip olamazsınız. Örneğin aracınızı satmak isterseniz,önce bankanın onayını almanız gerekir.

Peki krediyi kullanmaktan vazgeçerseniz ne olur? Diyelim ki araba kredisi hesaplaması yaptınız,taşıt kredisi faiz oranlarını inceleyip araç kredilerini karşılaştırdınız ve bütçenize en uygun taşıt kredisine başvuruda bulundunuz. İlgili banka da otomobil kredinizi onayladı fakat siz kullanmaktan vazgeçtiniz. Yasal olarak 14 gün içerisinde aynı bankaya durumu bildirmek suretiyle,hiçbir cezai işleme maruz kalmadan kredinin kullanımını iptal edebilirsiniz.


 1. Taşıt Kredisi Faiz Oranları

  Taşıt kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişebildiği gibi piyasaların durumuna göre de değişiklik gösterebilir. Ayrıca sıfır otomobil ve ikinci el taşıt kredisi faiz oranları da birbirinden farklıdır.

 2. Taşıt Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

  Taşıt kredisi hesaplaması yaparken yalnızca faiz oranlarına bakmamalısınız. Diğer tüketici kredilerinden farklı olarak taşıt kredileri ilave maliyetlere ve zahmetlere sahiptirler. Buna karşın araç kredisi ürünleri ihtiyaç kredilerine göre daha uzun vade sürelerine sahiptirler. Biraz daha açıklayalım…
  En uygun araç kredisini bulmak için taşıt kredisi hesaplaması yaparken,ferdi kaza sigortasının yanı sıra,kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası ödemesi yapmanız gerekeceğini de unutmamalısınız. Ayrıca aracın tüm yasal hakları size ait olmayacaktır. İlaveten sıfır otomobil,2.el ve ticari araçlar için farklı şartlar sunulabilir. Bu koşulları göz önünde bulundurarak 4 yıla kadar uzayabilen vadeler ile taşıt kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

 3. Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

  Araç kredisi başvurusu yapmayı düşünenlerin sıkça sordukları bir sorudur: Taşıt kredisi başvurusu mu yapmalı yoksa ihtiyaç kredisi mi? Ayrıntılara boğmadan şu şekilde anlatabiliriz iki kredi arasındaki farkı:Her iki kredi türünün de olumlu yanları ve olumsuz yanları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla araba kredisi ihtiyaç kredisinden iyidir ya da kötüdür demek söz konusu olamaz.
  En uygun sıfır arabayı bulmak için taşıt kredisi hesaplaması yaparsanız koşulları şöyledir:Sıfır araçlar için proforma faturası,ikinci el araçlar için noter onaylı satış sözleşmesi sunmanız gerekir. Ayrıca kasko ve zorunlu trafik sigortası maliyetleriniz de olur. Ayrıca kredi süresince aracın üzerinde banka ipoteği bulunur. Taşıt kredisinde maksimum vade 60 ay olsa da kimi bankada nihai fatura bedeli 120 bin TL ve altındaki araçlar için 60 ay,120 bin TL üzerinde olan araçlar için 48 ay şeklinde uygulanır.

 4. Taşıt Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

  Kredi almadan önce her ne kadar cebinize göre hesap kitap yapmış olsanız da bazen planlar istendiği gibi gitmeyebiliyor. Taşıt kredinizi ödemekte zorluk çekerseniz ve tamamen ödeyemeyecek duruma gelirseniz aracınıza banka tarafından el konuluyor. Bankaya 90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlatılıyor ve bu yasal takip neticesinde taşıt kredisi verirken bankanın teminat olarak ipotek ettiği araca el konuluyor. Borcunuzu ödemekte zorluk çekerseniz bankanızdan yapılandırma talibinde bulunmanızı tavsiye ederiz.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler