Apple elektrikli otomobilde Kia’yı seçti

Teknoloji devi Apple, elektrikli araç üretimi için Kia Motors ile muahedeye imzalamaya hazırlanıyor. İki şirketin mutabakata varması durumunda …

Teknoloji devi Apple, elektrikli araç üretimi için Kia Motors ile muahedeye imzalamaya hazırlanıyor. İki şirketin mutabakata varması durumunda Apple markalı arabaların 2024 yılında tanıtılması bekleniyor.

Apple’ın araba üretim ve geliştirme tesisi kurulması için Kia Motors’a 4 trilyon won (3,5 milyar dolar) yatırım yapacağı haberinden sonra Kia Motors’un payları yüzde 14,5 yükseldi.

DongA Ilbo’nun haberine nazaran, iPhone üreticisi Apple, Kia ile bir üretim paydaşlığı kurarak Kia’nın Georgia’daki tesisinde Apple araçları üretmeye başlayacak. İki şirketin muahedeyi 17 Şubat’ta imzalaması beklenirken arabanın 2024 yılında tanıtılması ve yıllık 100 bin araç üretilmesi hedefleniyor.

Apple’ın otomobil üretmeyi planladığına dair haberler çıkmaya başladığından beri üretim ortağının kim olacağı merak ediliyor. Bloomberg News’un haberine nazaran, teknoloji devinin otomobil üretim planı hala erken bir evrede ve şirketin otonom bir elektrikli otomobil üretmesi yaklaşık 5 yıl sürebilir.

Geçen ay Hyundai’nin Apple ile görüşmelerde olduğunu açıklaması ve sonrasında yalnızca elektrikli araba geliştirmek üzere konuştuklarını söylemesi Hyundai’nin paylarını yüzde 20 artırmıştı. Kia’nın hisseleriyse haberlerden sonra 1997 yılında bu yana en yüksek düzeyde.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/apple-elektrikli-arabada-kia-yi-secti-2273921

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler