Amerika ve Çin Soğuk Savaşı Virüsten daha büyük bir tehdit

Jeffrey Sachs’a göre, ABD ve Çin arasında ki soğuk savaş dünya için koronavirüsünden daha tehlikeli olacak seviyede.

Gündem – ABD VS ÇİN

Dünya bir salgının ardından bir ülkenin liderliği olmadan kitlesel olarak çöküş dönemine yöneldi. Sachs, iki süper güç arasındaki ayrımın bu denli kötü durumlara düşmesiyle birlikte daha büyük tehditlerin bizi beklediğini dile getirdi.

Columbia Üniversitesi profesörü iki ülke arasındaki düşmanlıklardan ABD yönetimini sorumlu tuttu.

BBC’nin Asya İş Raporu’na verdiği röportajda, “ABD işbirliği için değil, bir bölünme gücüdür.” Dedi.

“Bu, Çin ile yeni bir soğuk savaş yaratmaya çalışmak için bir güç. Eğer bu beklerse – bu tür bir yaklaşım kullanılırsa, o zaman normale dönmeyiz, aslında daha büyük tartışmalara ve daha büyük tehlikelere dönüşeceğiz .”

Gerginlikler artar

Bay Sachs’ın yorumları, ABD ile Çin arasındaki gerilimlerin sadece ticaretle değil, birçok cephede büyümeye devam etmesi nedeniyle ortaya çıkıyor.

Bu hafta Başkan Trump, Sincan eyaletindeki Müslümanların bastırılmasından sorumlu Çinli yetkililere karşı ABD yaptırımlarına izin veren yasa imzaladı.

Ve de Wall Street Journal ile yaptığı röportajda l Başkan Trump o Çin rakip ekonomileri istikrarsızlaştırmak için bir yol olarak virüsün uluslararası yayılmasını teşvik olabileceğini inandığını belirtti.

ABD bayrağı ve Huawei logosu
ABD, Huawei’nin ABD çip teknolojilerini kullanmasını yasakladı, ancak Amerikan firmalarının 5G standartlarında firma ile çalışmasına izin veriyor

Trump yönetimi, Washington’un Pekin’i müşterilerinin gözetlemesine yardımcı olmak için kullanıldığını söylediği Çinli şirketleri, özellikle Çinli telekom devi Huawei’yi de hedef aldı. Çin, Huawei gibi bunu reddediyor.

Ancak Başkan Trump’ın Çin ve Huawei hakkındaki sert duruşu, en azından eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un yeni bir kitabına göre, yeniden seçilmek için siyasi bir tutumun parçası olabilir .

Profesör Sachs, Huawei’yi hedeflemenin hiçbir zaman basit bir güvenlik sorunu olmadığını kabul ediyor.

“ABD, yeni dijital ekonominin kritik bir parçası olan 5G’deki adımını kaybetti. Huawei, küresel pazarlardan daha fazla pay alıyor.

“ABD benim görüşüme göre Huawei’nin küresel bir tehdit olduğu fikrini bir araya getirdi. Ve ABD müttefiklerine … Huawei ile ilişkileri koparmaya çalışmak için çok eğildi.” Dedi.

Gerginlik parlaması

ABD, Çin’in çatışmaya kilitlendiği tek ülke değil.

Bu hafta Hindistan-Çin sınırında gerginlikler alevlendi ve iki tarafın neredeyse elli yılda gördüğü en kötü şiddetin en az 20’sinde öldürülen Hindistan askerleri.

Bu arada Çin, Delhi’nin Pekin’deki bölgedeki etkisini azaltmaya çalıştığı korkularını sıralayan Pakistan, Myanmar, Sri Lanka ve Nepal’deki (Hindistan’ın en yakın komşuları) ekonomik projelere aktif olarak finansman sağlıyor.

Bay Sachs, Çin’in yükselişinin Asya’daki komşuları için endişe duyduğunu itiraf etti – özellikle de barışçıl ve işbirliğine dayalı bir şekilde büyümeye çalıştığı korkusunu daha fazla yapmazsa.

“Çin’in çok gerçek olan korkuları hafifletmek için daha fazlasını yapabileceğine inanıyor muyum?” Dedi.

“Açıkçası Çin’in elinde büyük bir seçim var. Çin kooperatif ise, diplomasi, bölgesel işbirliği ve çok taraflılık, diğer bir deyişle yumuşak güç – yani çok güçlü bir ülke olduğu için … Asya’nın inanılmaz derecede güçlü olduğunu düşünüyorum.” parlak gelecek.”

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler