AMB sürdürülebilirlikle uyumlu tahvilleri teminat olarak kabul edecek

Avrupa Merkez Bankası sürdürülebilirlik, çevre ve iklim hedefleri ile uyumlu tahvilleri teminat olarak kabul edecek

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Başkan Christine Lagarde’ın yeşil ajanda konusundaki ısrarıyla birlikte, çevre ve iklim hedefleriyle uyumlu tahvilleri teminat olarak kabul etmeye başlayacak.

AMB yaptığı açıklamada, kuponlarıyla birlikte sürdürülebilir performans hedefleriyle ilişkili tahvillerin Ocak ayında duyurduğu refinansman programından faydalanabileceğini belirtti. Bu tahviller diğer bazı kriterleri de karşılarsa, AMB’nin varlık alım programı için de uygun hale gelecekler.

Tahviller için belirlenen hedefler ve kriterler ise Avrupa Birliği tarafından belirlenen düzenlemelerle ya da Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefleriyle uyumluluk içerisinde olmalı.

AMB’den yapılan açıklamada “Bu hamle Euro sistemiyle uyumlu piyasada yer alabilir varlıklar evrenini genişletiyor ve Euro sisteminin sürdürülebilir finans konusundaki desteğini gösteriyor” dendi. Lagarde daha önce birçok kez merkez bankacılığının iklim değişikliği konusunda rol oynaması gerektiğini dile getirmişti.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Apple tekrardan “dünyanın en değerli” şirketi

ABD merkezli teknoloji devi Apple, Suudi petrol şirketi Aramco'nun geçen aralıkta 1,7 trilyon dolarlık piyasa değeriyle halka arz edilmesi ile kaybettiği 'dünyanın en değerli şirketi’ unvanını, hisselerinin bugünkü borsa işlemlerinde yüzde 6,84 değerlenmesiyle geri kazandı.