AMB/Knot: Pandemi alım programı 3. çeyrekten itibaren devreden çıkabilir

Avrupa Merkez Bankası İdare Kurulu Üyesi Klaas Knot, pandemi acil alım programını (PEPP) üçüncü çeyrekten itibaren kademeli bir formda durdurmaya …

Avrupa Merkez Bankası İdare Kurulu Üyesi Klaas Knot, pandemi acil alım programını (PEPP) üçüncü çeyrekten itibaren kademeli bir formda durdurmaya başlayabileceklerini söyledi

Avrupa Merkez Bankası İdare Kurulu Üyesi Klaas Knot, ekonomik gelişmelerin beklentilerle paralel bir gelişim göstermesiyle pandemi acil alım programını (PEPP) durdurmaya başlayabileceklerini söyledi.

“Eğer iktisat temel senaryomuz dahilinde gelişme gösterirse, yılın ikinci yarısında daha uygun bir enflasyon ve büyüme göreceğiz” diyen Knot, yılın ikinci yarısında güçlü bir toparlanma beklemek için bunun yeterli bir sebep olduğunu belirtti.

Knot, bahisle ilgili “Bu durumda, üçüncü çeyrekten itibaren pandemi acil alım programını kademeli olarak devreden çıkarabilir ve Mart 2022’de programı sonlandırabiliriz. Enflasyon görünümü şu anki enstrümanlarımızı sıkılaştırmamız gerektiğine işaret etmiyor, ya da faizlerde bir yönlendirme yapmamızı ve varlık alım programında değişikliğe gitmemizi. Acil durum tedbirlerine son vermemiz genişlemeci para siyaseti duruşumuzu sonlandıracağımız manasına gelmiyor” dedi.

Lagarde siyaset yapıcıların gerekeni yapacağını söylemişti

AMB Lideri Christine Lagarde, siyaset yapıcıların tahvil getirilerindeki yükselişe karşı gerekeni yapmaktan kaçınmayacağını söylemişti

Lagarde Bloomberg TV’ye geçen hafta verdiği mülakatta ‘piyasalar bizi istediği kadar test edebilir’ demişti. Şu an istisnai bir durumla karşı karşıya olunduğunu belirten Lagarde, artık kullanmak için istisnai araçları da olduğunu ve gerektiğinde vazife alanları dahilindeki tüm araçları kullanacaklarını söyledi.

AMB, 19 üyeli Euro Bölgesi’nin bu yıl yüzde 4 büyüyeceğini öngörüyor. Bölge iktisadı geçen sene yüzde 6.6 daralmıştı. Bölgenin pandemi öncesi büyümeye lakin 2022 yılının ortasında ulaşması bekleniyor.

AMB, enflasyondaki kısa vadede görülen toparlanmanın istihdam kayıpları ve azalan tüketici talebi nedeniyle süreksiz olacağını öngördü. Mart ayında tüketici fiyatları güç maliyetlerindeki artışla yıllık yüzde 1.3 yükseldi. Bu, bankanın yüzde 2 olan gayesinin altında. Çekirdek TÜFE ise yüzde 0.9 artışla 3 ayın en düşük düzeyine indi.

Lagarde Avrupa iktisadına ait belirsizliklerin olduğuna dikkat çekerek “para siyaseti ve AMB siyasetleri, bu belirsizliklerin giderilmesini sağlayacak” diye konuşmuştu.

“Acil teşvik programından çıkış konusunda telâşlı değil, temkinli olmak gerek”

AMB İdare Kurulu Üyesi Vitas Vasiliauskas ise iktisat pandemi sonrası toparlanmaya başlasa bile acil teşvik programından çıkış konusunda sabırsız değil, temkinli olmak gerektiğini belirtmişti.

Birebir vakitte Litvanya Merkez Bankası Lideri olan ve bu misyonu gelecek ay bırakmaya hazırlanan Vasiliauskas, bir mülakatta AMB’nin çok erken sıkılaşmaya gittiği devirlerden ders çıkarması gerektiğini de söylemişti.

Vasiliauskas ”Enflasyon pandemi öncesi düzeylere gelse dahi nakdî gevşeme siyaseti bir müddet daha devam etmeli” diye belirtirken, tarihteki tecrübeler göz önüne alınarak para siyasetinde keskin değişiklikler yapılmaması gerektiğini kaydederek “Şimdilik ilerlediğimiz yolda değişiklik gerekmediğini düşünüyorum” yorumunda bulunmuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ambknot-pandemi-alim-programi-3-ceyrekten-itibaren-devreden-cikabilir-2278045

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler