AMB faizleri sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası piyasa beklentilerine paralel olarak faizleri sabit tutma kararı aldı Avrupa Merkez Bankası (AMB) faizleri sabit tuttu …

Avrupa Merkez Bankası piyasa beklentilerine paralel olarak faizleri sabit tutma kararı aldı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) faizleri sabit tuttu.

AMB gecelik mevduat oranını -%0,50 düzeyinde tuttu. Banka siyaset faizini %0,00, gecelik borç verme oranını %0,25 düzeyinde sabit bırakma kararı aldı.

AMB varlık alım programının aylık 20 milyar euro olarak süreceğini belirtti. Banka pandemi varlık alım programını da 1,85 trilyon euro olarak açıkladı.

Karar metninde enflasyon amacı gerçekleşene kadar faiz oranlarının mevcut ya da daha düşük düzeylerde tutulacağına vurgu yapıldı.

AMB’den faiz oranlarında yahut varlık alımlarında değişiklik yapması beklenmiyordu.

Başta Almanya olmak üzere Euro Bölgesi’nde görülen rekor günlük Kovid-19 vefatları ve sıkılaşan kısıtlamalar bölgenin ekonomik görünümüne ait meçhullüğü artırırken Lagarde geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada bankanın büyüme öngörüsünün hala geçerli olduğunu vurgulamıştı.

AMB daha evvel yapılan açıklamalarında bilhassa Mart 2022’de bitecek olan varlık alım programı ile 2022 birinci çeyrekte bitirilmesi planlanan pandemi varlık alım programının yenilenen kısıtlamalara karşın ekonomik toparlanmayı sürdüreceğine inanıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/amb-faizleri-sabit-tuttu-2273043

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Ekonomide daralma bekleniyor

Müşteri harcamaları, iş adamı yatırımları ve dış ticaret büyümesi daralmayı önleyemedi. Yılın ikinci çeyreğinde ekonomide yüzde 7.5 daralma öngörülüyor.