AMB ekonomistlerinden yeni araştırma yolları istedi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkililerinin, salgın hasebiyle iktisadı ağır darbe alan ülke ekonomilerinin ayrıntılı tablosunun ortaya …

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkililerinin, salgın hasebiyle iktisadı ağır darbe alan ülke ekonomilerinin ayrıntılı tablosunun ortaya çıkarılması için ekonomistlerinden yeni araştırma yolları talep ettiği belirtildi. Bunun yanında AMB…

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri, pandemiden etkilenen ekonomilere ne kadar teşvik gerektiğini belirlemek üzere, ekonomistlerinden Euro Bölgesi’ndeki finansal şartları ölçmek için yeni yollar araştırmalarını istedi.

Bloomberg’e konuşan hususa yakın kaynaklara nazaran AMB Para Siyaseti Komitesi Mart ayındaki siyaset toplantısına İdare Konseyi’nin önüne planlar getirmekle görevlendirdi. Birtakım AMB üyeleri rekor düşük faiz oranları ve varlık alımlarının kredi şartları üzerindeki tesirlerini ölçmek için yeni yollar bulunmasını istedi.

AMB, işletmeler ve hanehalkları için daha uygun finansal şartlar yaratmak gerekçesiyle mali takviyenin düzeyini aralık ayında artırmıştı.

Perşembe günü kararlarında tesirli olan göstergelerin sorulması üzerine AMB Lideri Christine Lagarde “geniş çaplı bir yaklaşım benimsediklerini” söylemişti.

Öte yandan AMB koridorlarında varlık alım programlarının geleceği ve getiri eğrisi denetimi üzere metotlar de tartışılıyor. Siyaset araçları hakkında gerçekleştirilen AMB seminerinde getiri eğrisi denetimi bankanın stratejisi bağlamında görüşüldü. Lakin seminerde getiri eğrisi denetimi AMB’nin çabucak uygulanması bağlamında tartışılmadı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/amb-ekonomistlerinden-yeni-arastirma-yollari-istedi-2273111

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Gram Altın 2 Kat Artabilir

Son dönemin en popüler yatırım araçlarından birisi haline gelen Gram Altın, şu sıralarda 379 TL’den işlem görüyor. Pandemi döneminde önemli bir ralli yakalayan değerli metalde, bundan sonraki sürecin neler getireceği ise merak konusu. Türk kripto para sektörünün önemli isimlerinden birisi olan Selcoin de son YouTube videosunda bu durumu değerlendirdi. Son dönemde yaptığı uzun vadeli Dolar ve Gram Altın tahminleri ile başarılı olan analiste göre, Gram Altın’da ciddi bir yükseliş kapıda olabilir.