Amazon’un kurucusu Jeff Bezos misyonu bırakıyor

Amazon, 2020’nin son çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. ABD’li e-ticaret devi Amazon, şirketin üst yöneticisi (CEO) Jeff Bezos’un vazifesinden …

Amazon, 2020’nin son çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

ABD’li e-ticaret devi Amazon, şirketin üst yöneticisi (CEO) Jeff Bezos’un vazifesinden bu yılın üçüncü çeyreğinde ayrılacağını duyurdu.

Şirkette bu yıl yönetici değişikliğine gidileceği belirtilen açıklamada, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un yılın üçüncü çeyreğinde üst yöneticilik misyonundan ayrılacağı bildirildi.

Açıklamada, Bezos’un şirketin idare konseyi lideri olarak kalmaya devam edeceği aktarılarak, Amazon’un üst yöneticiliğine Andy Jassy’nin geleceği kaydedildi.

Şirketin çeyreklik geliri birinci kere 100 milyar doları aştı

Şirketin 2020’nin son çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarının da paylaşıldığı açıklamada, Amazon’un çeyreklik gelirinin birinci defa 100 milyar doları aştığı dikkati çekti.

Açıklamada, Amazon’un satışlarının 2020’nin dördüncü çeyreğinde bir evvelki yılın birebir çeyreğine kıyasla yüzde 44 artarak 125,6 milyar dolara ulaştığı kaydedildi.

Şirketin satışlarının 2020 yılı genelinde de arttığına işaret edilen açıklamada, Amazon’un satışlarının 2020’de bir evvelki yıla nazaran yüzde 38 artışla 386,1 milyar dolara çıktığı belirtildi.

Açıklamada, Amazon’un net karının ise geçen yılın dördüncü çeyreğinde 7,2 milyar dolara yükseldiği, pay başına karının da 14,09 dolar olduğu bildirildi. Şirket, 2019’un dördüncü çeyreğinde 3,3 milyar dolar kar açıklamıştı.

Amazon’un net karının 2020 yılı genelinde 21,3 milyar dolar olduğu kaydedilen açıklamada, pay başına karının ise geçen yıl 41,83 dolar olduğu bildirildi. Amazon, 2019’da 11,6 milyar dolar kar etmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/amazon-un-kurucusu-jeff-bezos-gorevi-birakiyor-2273911

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Çin Faz-1 gayesini tutturamadı


Çin 2020'de pandemi nedeniyle ABD ile ticaret amacını tutturamadı Çin, pandeminin ticarete verdiği hasar ve ABD Lideri Donald Trump hükümetiyle ...