Amazon ve SpaceX ortasında ‘yıldız savaşları’

Dünyadaki en güçlü iki kişi olan, Jeff Bezos ve Elon Musk ortasında şirketlerinin uydu programları nedeniyle tartışma çıktı. Amazon, SpaceX’in …

Dünyadaki en güçlü iki kişi olan, Jeff Bezos ve Elon Musk ortasında şirketlerinin uydu programları nedeniyle tartışma çıktı. Amazon, SpaceX’in, yeni uydu yörüngesi talebi üzerine Musk’ın uzaydaki rekabeti oluşmadan yok etmeye çalıştığını öne sürdü.

Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX, Federal İrtibat Kurulundan (FCC) Starlink irtibat uydularını daha evvel planlanandan daha alçak bir yörüngede sabitlemek için müsaade istedi.

Olağanda düzenleyici kuruluşların belgelerin kalması gereken tartışma kamuoyuna yayılarak büyük isimlerin de dahil olmasına neden oldu.

Amazon salı günü Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, “SpaceX’in sunduğu değişiklikler uydu sistemleri ortasındaki rekabete ziyan verebilir. SpaceX’in maksadı açıkça, şayet yapabilirse rekabeti daha oluşmadan azaltmak fakat bu kamunun faydasına değil.” dedi.

Elon Musk ise cevap olarak, “Daha operasyonel hale gelmesine yıllar olan Amazon uydu sistemi için Starlink’i sekteye uğratmak da kamu faydasına değil.” diye belirtti.

Musk’ın Space Exploration Technologies şirketi, Starlink ineternet servisi için uzaya 1.000’den fazla uydu gönderirken ABD, Kanada ve İngiltere’den erken satışlarla müşteri kazanmaya çalışıyor. Amazon ise geçen sene 3.236 adet uydu göndermek için FCC müsaadesini aldı lakin şimdi bir uydu göndermiş değil.

Daha alçak irtifada konumlanan bir yörünge daha süratli bir internet servisi manasına geliyor. SpaceX ise daha alçak bir yörüngenin daha az uydu enkazına neden olacağını zira uyduların yörüngelerden çıkmasının alçaldıkça daha sıkıntı olacağını vurguluyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/amazon-ve-spacex-arasinda-yildiz-savaslari-2273404

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler