Altın sikke satışları 11 yılın doruğunda

Reddit tarafından tetiklenen alımlarla gümüşe odaklanan piyasalarda haftasonu fiziki gümüş sikkeye olan talep artarken, altın skke satışları OCak …

Reddit tarafından tetiklenen alımlarla gümüşe odaklanan piyasalarda haftasonu fiziki gümüş sikkeye olan talep artarken, altın skke satışları OCak ayında 2009 yılından bu yana en yüksek düzeyde bulunuyor.

Altın, yeni aya yükselişle başladıktan sonra aşağı taraflı bir eğilim içerisine girdi. Gümüş ise pazartesi günü 30 dolar düzeylerinin üzerini test ettikten sonra 27 dolar civarına geriledi. Gram altın, Dolar/TL kurundaki düşüşle uzun bir mühletten sonra tekrar 430 TL’nin altında bulunuyor.

Reddit tarafından tetiklenen alımlarla gümüşe odaklanan piyasalarda haftasonu fiziki gümüş sikkeye olan talepler de patlamıştı. ABD’de altın sikke satışları da Ocak ayında 220.500 onsa çıkarak 2009 yılından bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

Gümüş, 30 dolar düzeyini test ettikten sonra Ağustos ayından beri en büyük kaybını vererek durağanlaştı. Goldman Sachs, bankalar için gümüşün hala tercih edilen kıymetli metal olduğunu ve pazartesi günü yaşanan rallinin fiziki stoklar tarafından desteklenen durumları sıkıştırmak için kâfi olmadığını söyledi.

Ons altın fiyatı

Altın fiyatları, mali teşvik tartışmaları ve enflasyon beklentileriyle bir arada haftaya yükselişle başladıktan sonra aşağı taraflı bir eğilimle devam ediyor. Klasik inançlı limanın fiyatı TSİ 08:05’te yüzde yatay bir seyirle ons başına 1.841,16 dolar düzeyinden süreç görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın hafta başından bu yana yüzde 1,5 civarında düşüş yaşayan dolar/TL kurunun tesiriyle Temmuz ayından bu yana birinci sefer 430 TL’nin altına inmişti. Gram altın çarşamba günü yüzde 0,3 yükselişle 425 TL civarında bulunuyor.

Gümüş fiyatı

Gümüş, Reddit yatırımcılarının paylardan sonra emtiaya yönelmesiyle pazartesi günü yüzde 10’dan fazla yükselerek ons başına 30 doları test etmesinden sonra 27 dolar civarına geriledi. Gümüş, çarşamba günü yüzde 1 yükselişle ons başına 26,95 dolar civarında seyrediyor.

Gümüş neden yükseldi? Reddit gümüşü nasıl etkiledi?

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/altin-sikke-satislari-11-yilin-zirvesinde-2273916

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler