Almanya’nın AB devir başkanlığı sonlandı

Avrupa Birliği periyot başkanlığı 1 Ocak itibariyle Almanya’dan Portekiz’e geçti. Almanya’nın devir başkanlığında İngiltere ile Birlik ortasında …

Avrupa Birliği periyot başkanlığı 1 Ocak itibariyle Almanya’dan Portekiz’e geçti. Almanya’nın devir başkanlığında İngiltere ile Birlik ortasında ticaret mutabakatı imzası gerçekleştirilirken, bütçe üzerinde Macaristan ve Polonya üzere ülkelerin…

Avrupa Birliği (AB) devir başkanlığı 1 Ocak prestijiyle Almanya’dan Portekiz’e geçti.

Portekiz’in tarihinde 4. sefer devir başkanlığı yapacağı AB’de, önümüzdeki 6 aylık periyotta ana gündemler, Kovid-19 ve Brexit üzerinde ağırlaşmaya devam edecek.

AB’nin bu süreçte bilhassa salgınının sosyoekonomik tesirini azaltmaya yönelik alınan kararların uygulanması, aşılanma süreci ve Brexit muahedesinin sonuçlarının yaratacağı ortama odaklanması öngörülüyor.

Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva, bu bahse ait basına yaptığı açıklamalarda, Portekiz ve İngiltere’nin 14. yüzyıla kadar dayanan diplomatik ittifakına ve günümüzde çok sayıda İngiliz’in ülkesinde ikinci konutu olmasına atıfta bulunarak, “Portekiz, İngiltere ile başlanacak bu yeni süreçte yeterli bir arabulucu olabilir.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Santos ayrıyeten, Portekiz’in yürüteceği periyot başkanlığı sürecinde, AB ve Afrika ortasında yapılması öngörülen doruğun hazırlıklarının tamamlanması, Hindistan ile ekonomik ve siyasi görüşmelerin tekrar başlaması, 2000 yılında AB ile Afrika, Karayip ve Pasifik Devletleri Örgütü ortasında imzalanan iş birliği muahedesinin sonuçlarının kıymetlendirilmesi üzere bahislerinin da öncelikler ortasında yer alacağını vurgulamıştı.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/almanya-nin-ab-donem-baskanligi-sonlandi-2271807

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
1 comment
Average
5 Based On 1
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler