Almanya’da sanayi üretimi 7 aylık yükselişine aralıkta son verdi

Almanya’da sanayi üretimi, Aralık 2020’de, salgının ikinci dalgasında kısıtlamaların sıkılaştırılmasından ötürü inşaat bölümündeki üretimin …

Almanya’da sanayi üretimi, Aralık 2020’de, salgının ikinci dalgasında kısıtlamaların sıkılaştırılmasından ötürü inşaat bölümündeki üretimin düşmesiyle bir evvelki aya nazaran değişmezken, Mayıs 2020’den beri sanayi üretiminde devam eden yükseliş de…

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı süreksiz datalara nazaran, mevsimsellikten ve takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretimi, aralıkta bir evvelki aya kıyasla sabit (yüzde sıfır) kaldı. Sanayi üretimi, Aralık 2019’a nazaran ise yüzde 1 azalış kaydetti.

Sanayi üretiminin aralıkta aylık bazda yüzde 0,3 artması bekleniyordu. Daha evvel yüzde 0,9 arttığı açıklanan kasım ayı verisi ise yüzde 1,5 artış olarak revize edildi.

Datalar, kasım ayına kıyasla aralıkta güç ve inşaat hariç sanayi üretiminin yüzde 0,9 arttığını ortaya koydu.

Kelam konusu devirde sermaye malı üretimi yüzde 2 ve tüketim malları üretimi yüzde 2,6 arttı. Orta malları üretimi ise yüzde 0,5 düştü. Sanayi dışında, güç üretiminde yüzde 2,9 ve inşaatta yüzde 3,2 azalış kaydedildi.

– “İnşaat bölümünde değerli ölçüde düşüş görüldü”

Almanya İktisat ve Güç Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sıkılaştırılan Kovid-19 kısıtlamalarına karşın sanayi aralıkta üretimini artırabilirken, inşaat bölümünün üretiminde değerli ölçüde düşüş görüldü.” tabiri kullanıldı.

Açıklamada, sanayi siparişleri ve iş dünyasının moralindeki düşüşün endüstrinin görünümünü daha da bozduğu kaydedildi.

– İlaç üreticileri, üretimde artış bekliyor

Merkezi Münih’te bulunan İktisat Araştırma Enstitüsü de (Ifo) Alman sanayicilerin gelecek 3 aya ait üretim beklentilerinde düzgünleşme yaşandığını duyurdu.

Ifo açıklamasında, Aralık 2020’de 5,1 puan olan Ifo Sanayi Üretimi Beklenti Endeksi’nin, ocakta 8,4 puana yükseldiği belirtilerek, otomotiv ve ilaç sanayilerinin üretiminde artış beklendiği kaydedildi.

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, mevzuya ait değerlendirmesinde, Almanya’da sanayi üretiminin 7 ay arka arda yaşanan artışa Aralık 2020’de orta verdiğini aktararak, “Aralık ayındaki sakinlik, sanayi üretiminin birinci çeyrekte ekonomiyi daralmadan kurtaramama riskini artırıyor.” tabirini kullandı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/almanya-da-sanayi-uretimi-7-aylik-yukselisine-aralikta-son-verdi-2274217

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

ABD’de rekor tahvil ihraçları

Global seviyede düşük borçlanma maliyetleri bankaları ve şirketleri tahvil ihraçlarını artırmaya yönlendiriyor. Bloomberg'in haberine nazaran ABD ...