Almanya’da Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı günlük bazda rekor düzeylere ulaştı

Almanya’da Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı günlük bazda rekor düzeylere ulaştı Türkiye’de Sıhhat Bakanlığı’nın salı akşamı …

Almanya’da Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı günlük bazda rekor düzeylere ulaştı

Türkiye’de Sıhhat Bakanlığı’nın salı akşamı açıkladığı datalara nazaran son 24 saatte Türkiye’de 6.818 koronavirüs hadisesi tespit edilirken 167 can kaybı yaşandı. Türkiye’de bu sabah prestijiyle aşılanan kişi sayısı 951 bini aştı.

Koronavirüs salgınına en fazla can kaybını veren ABD’de meyyit sayısı 400 bini aştı. Kovid-19’un yeni varyantının birinci olarak tespit edildiği İngiltere’de bir günde 1.610 mevt ile rekor kırıldı. Meksika’da da salı günü açıklanan bilgilere nazaran 1.584 ile rekor düzeyde vefat gerçekleşti. Süratli yayılan yeni varyant ile tedbirler sıkılaştırılıyor.

Almanya’dahayatını kaybedenlerin sayısınıngünlük bazda rekor düzeylere ulaşmasının akabinde Başbakan Angela Merkel ile eyalet önderleri kısıtlamaların müddetini 14 Şubat’a genişletmede anlaştı.

En fazla doz aşının yapıldığı ABD’de Biden idaresi Dünya Sıhhat Örgütü’nün Covax aşılama programına katılmayı planlıyor.

Almanya’da yeni tip koronavirüs salgınına karşı uğraşta 5 Ocak’ta alınan ve 31 Ocak’a kadar geçerli olan önlemlerin müddeti 14 Şubat’a kadar uzatıldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, eyalet başbakanlarıyla görüntü konferans yoluyla yaptığı toplantıda mevcut Kovid-19 kısıtlamalarını kıymetlendirdi.

Merkel, Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder ve Berlin Eyaleti Başbakanı Michael Müller ile Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Almanya’da günlük yeni hadise sayılarının ve hastanelerde ağır bakımda bulunanların sayısının azalmaya başladığını belirterek, şimdiye kadar alınan sert önlemlerin tesirini gösterdiğini söyledi.

İngiltere ve Günay Afrika’da görülen Kovid-19’un mutasyon geçiren ve daha süratli yayılan çeşitlerinden kaygı duyduğunu anlatan Merkel, “Mutasyona uğramış virüs bizde de tespit edildi. Lakin hangi ölçüde olduğunu bilmiyoruz. Bilim insanları bize, bunun ülkede şimdi ağır olmadığını söylüyor. Tehlikeyi denetim altına almak için hala vakit var. Artık harekete geçmemiz lazım. Artık mutasyona uğramış bu virüsün tehlikesini tedbire vaktidir.” formunda konuştu.

Merkel, toplantıda yeni hadise sayılarının daha da düşürmek için önlemler aldıklarını belirterek, “Vaka sayıları az olduğunda mutasyona uğramış virüs de yayılma fırsatı bulamaz.” dedi.

31 Ocak’a kadar geçerli olan tüm önlemlerin geçerlilik müddetinin 14 Şubat’a kadar uzatıldığı bilgisini paylaşan Merkel, toplu taşıma araçlarında ve mağazalarda FFP2, KN95/N95 yahut cerrahi maske takılmasının zarurî hale getirildiğini aktardı.

Toplantıda en kıymetli unsurlardan birinin meskenden çalışma konusu olduğunu söz eden Merkel, Federal Çalışma ve Toplumsal İşler Bakanlığının mümkün olan her yerde çalışanlara meskenden çalışma imkanı verilmesine ait yönetmelik çıkaracağını, bu yönetmeliğin şimdilik 15 Mart’a kadar sonlu tutulacağını kaydetti.

– Almanya’da 14 Şubat’a kadar geçerli olacak kısıtlamalar

Özel buluşmalarda hane halkı dışarıdan en fazla bir bireyle bir ortaya gelebilecek.

Yaşlı bakımevlerinde özel müdafaa tedbirleri alınacak. Burada yaşlılarla temasta olan işçi FFP2 maskeleri takacak. Girişte herkese süratli Kovid-19 testi uygulanacak.

Cerrahi maske takılması, 1,5 metre aralık kuralına uyulması ve ilahiler söylenmemesi koşuluyla ibadethanelerde bir ortaya gelinmesine müsaade verilecek. 10’dan fazla kişi ile toplanılmasının planlandığı durumlarda bunun 2 gün evvel belediyeye bildirilmesi gerekecek.

Toplu taşıma araçlarında ve mağazalarda FFP2, KN95/N95 yahut cerrahi maske takılması mecburî olacak.

Okullar ve kreşler, 14 Şubat’ta kadar kapalı tutulacak.

Risk bölgelerinden Almanya’ya giriş yapanlar için “2 test stratejisi” uygulanacak.

Temel gereksinimlerin satıldığı iş yerleri dışında tüm mağazalar kapalı tutulacak. Akaryakıt istasyonları, oto tamircileri, eczaneler, gözlükçüler, bankalar üzere iş yerleri açık kalacak.

Hoşluk merkezleri, berber, kuaför, masaj salonları, yüzme havuzları, sinemalar, tiyatrolar, cümbüş yerleri büsbütün kapatılacak.

Kapatılan bar ve restoranlar üzere işletmeler paket servisi yapabilecek.

Hadise sayılarının yüksek olduğu bölgelerde lokal idareler ek tedbirler alabilecek.

ABD’de Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 407 bini geçti

ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1950 artarak 407 bin 216’ya yükseldi.

Kovid-19 bilgilerinin derlendiği “Worldometers” internet sitesine nazaran, ABD’de virüs tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 175 bin 535 artışla 24 milyon 483 bin 901 oldu.

Salgın nedeniyle ömrünü yitirenlerin sayısı ise son bir günde 1950 artarak 407 bin 216’ya ulaştı.

Bugüne kadar güzelleşenlerin sayısı 14 milyon 429 bini ve Kovid-19 testi yaptıranların sayısı 285 milyon 695 bini geçti.

– En fazla hadise California, en çok vefat New York’ta

ABD’de California eyaleti 2 milyon 994 bini geçen hadise sayısıyla birinci sırada yer alırken, bunu 2 milyon 133 bini aşkın olayla Texas ve 1 milyon 571 binden fazla olayla Florida izliyor.

Kovid-19’a bağlı can kayıplarında ise 41 bin 4 mevtle New York birinci sırada yer alıyor.

Hadise ve vefat sayısında dünyada birinci sırada yer alan ABD’yi, 10 milyon 572 binden fazla hadiseyle Hindistan ve 8 milyon 488 bini aşkın hadiseyle Brezilya takip ediyor.

Kovid-19’dan günlük can kaybı birinci defa 100’ü geçen Japonya’da Başbakan “gençlerin bilinçsizliğinden” yakındı

Japonya’da Başbakan Suga Yoşihide, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ülke geneli günlük can kaybının salgının başından beri birinci sefer 100’ü geçmesi sonrası, olayların yayılmasında 30 yaş altı genç nüfusun “bilinçsizliğine” dikkati çekti.

Kovid-19’a karşı fevkalâde hal (OHAL) uygulanan eyaletlerin valileriyle çevrim içi görüşen Başbakan Suga, bölgelerdeki olay seyri ve son duruma ait bilgi aldı.

OHAL kapsamındaki eyaletlerde olay ve meyyit sayılarının ciddiyetini koruduğunu kaydeden Suga, önlemlerin uygulanabilirliğinde 30 yaş altı nüfusun “bilinçsizliğine” işaret etti.

“Şimdiye kadarki deneyimimiz gösteriyor ki 30 yaş ve altı genç bölümün salgını bilinçsizce yaygınlaştırdığı gerçeği var. Buna karşı tedbir almanızı istiyorum.” diyen Suga, eyaletlerdeki genç nüfusun önlemlere uymaları için ikna edilmeleri daveti yaptı.

– Ülke genelinde 30 bin kişi konut karantinasında

Japonya’da son 24 saatte Kovid-19’dan günlük can kaybı, salgının başından beri birinci defa üç haneli sayıya ulaştı. Kovid-19 hadise sayısı 5 bin 320 artarak 341 bin 493’e, meyyit sayısı 104 artışla 4 bin 700’e yükseldi.

Hadiseler Tokyo’da 87 bin 914’e, Osaka’da 39 bin 51’e, Kanagawa’da 34 bin 878’e, Aiçi’de 21 bin 689’a, Saitama’da 21 bin 531’e, Çiba’da 18 bin 153’e, Hokkaido’da 16 bin 35’e, Hyogo’da 14 bin 173’e, Fukuoka’da 13 bin 823’e, Kyoto’da 7 bin 130’a çıktı. Ülke genelinde 30 binden fazla kişi meskende, yaklaşık 8 bin kişi de otelde karantina altında tutuluyor.

– Şizuoka’da yeni cins saptandı

Kovid-19’un “daha bulaşıcı” olduğu öne sürülen tipinin tespit edildiği Şizuoka’da Vali Kawakatsu Heita, cinse ait kâfi bilgiye ulaşılamadığını belirterek, eyalet kapsamında acil durum ilan edildiğini açıkladı.

Japonya Sıhhat Bakanı Tamura Norihisa da Şizuoka’daki yeni varyantın ülke genelinde yayıldığı savlarının araştırılacağını kaydetti. Kamu yayıncısı NHK’ye konuşan Tokyo Tıp Üniversitesinden Prof. Atsuo Hamada, yeni varyantın ülke geneli üçüncü Kovid-19 dalgasının mühletini uzatabileceğini öne sürdü.

Ülkeye girişlerin kapatılması tedbirinin gerekli lakin yetersiz olduğunu kaydeden Atsuo, lokal yönetimlerin, bu yeni çeşidin beşerler ortasında nasıl sirkülasyonda olduğunu çözebilmeleri gerektiğini söyledi.

Güneydeki ada eyaleti Okinawa’nın Valisi Tamaki Denny, düzenlediği basın toplantısında merkezi hükümete, hali hazırda 11 eyalette süren OHAL kapsamına Okinawa’nın da alınması daveti yaptı.

Rusya’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geniş çaplı aşılama başladı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in talimatıyla ülkede başlayan kitlesel aşılama, Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsünün geliştirdiği “Sputnik V” (GamKovidVak) aşısıyla yapılıyor.

Birinci etapta 18-60 yaş ortası risk kümesindeki meslek sahiplerinin aşı yapıldığı ülkede, bugün prestijiyle “18 yaş üstü tüm vatandaşlar” fiyatsız aşılama sürecine katılabiliyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/almanya-da-kovid-19-dan-hayatini-kaybedenlerin-sayisi-gunluk-bazda-rekor-seviyelere-ulasti-2272892

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler