Almanya’da Kovid-19 önlemleri 7 Mart’ta kadar uzatıldı

Dünya genelinde koronavirüs olay sayısı 107 milyonu aşarken, 2,35 milyondan fazla kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Bloomberg tarafından …

Dünya genelinde koronavirüs olay sayısı 107 milyonu aşarken, 2,35 milyondan fazla kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Bloomberg tarafından derlenen bilgilere nazaran 152 milyonun üzerinde doz aşı uygulandı.

Aşı işbirliği

Teva Pharmaceutical Industries Ltd., Merck & Co. ve Panacea Biotec Ltd. rakip ilaç üreticileri ile hali hazırda kullanım onayı almış Kovid-19 aşılarının üretimi için işbirliği yapabileceklerini açıkladı.

Dünya Sıhhat Örgütü’ne bağlı bir şura, AstraZeneca Plc’nin ürettiği koronavirüs aşısını 18 yaş üzeri tüm yetişkinler için tavsiye etti. Öncesinde kimi Avrupa Birliği üyeleri, yetersiz deney sonuçlarını münasebet göstererek, kelam konusu aşının ileri yaştakilere uygulanmaması görüşünü savunmuştu. Meksika Çinli CanSino ve Sinovac’ın ürettiği aşılar için acil kullanım onayı verdi. Malezya’da ülkenin vatandaşı olmayanlar da fiyatsız aşı programına dahil edildi. ABD’de toplam olay sayısı aralıksız üçüncü gününde 100 binin altında açıklandı. Bu da 2 Kasım haftasından bu yana birinci defa görülen bir durum. ABD Hastalıkların
Denetimi ve Önlenmesi Merkezi, ülke vatandaşlarına tıbbi maske üzerine kumaş maske takmaları tavsiyesinde bulundu.

Ek 50 milyon doz

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin yaklaşık 15 milyon doz aşıyı temin ettiğini ve toplamda 100 milyon dozdan fazla aşı için mutabakatlarını tamamladığını bildirdi. Türkiye birinci kademede Çinli Sinovac şirketinden 50 milyon doz tedarik etmek için anlaşmıştı. Koronavinüs Bilim Şurası Toplantısı’nın akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Koca, salı ve çarşamba günü yeni aşı sevkiyatlarının Türkiye’ye ulaştığı ve bu ay içinde 500 bin-800 bin ortası BioNTech aşısı geleceği bilgisini verdi.

Koca, BioNTech aşısı için “Mart sonunda 4,5-5 milyona tamamlanmış olacak” dedi ve “Bize, mart yahut nisan ayına kadar aşıyı verebilecek her firmadan alma gayreti içinde olduğumuzu vatandaşımız bilmiş olsun” diye ekledi. “Şubat sonuna gerçek öğretmenlerimiz için de, bilhassa eğitim başlanacak olan sınıflar için söylüyorum, aşılama takvimi başlamış olacak” diyen Koca, bugünden itibaren 70 yaş üzeri ve cuma gününden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşların aşı olmak için sisteme tanımlanacağını söyledi.

Mutasyonların varlığının, kısıtlamalarla ilgili takvimi etkilediğini belirten Sıhhat Bakanı, şu ana kadar Türkiye’de 263 İngiltere, 23 Güney Afrika varyantı, 106 kökeni aşikâr olmayan varyant tespit edildiğini anlattı.

Bu ortada son 24 saatte 135 bin 867 Kovid-19 testi yapıldı, 8 bin 642 kişinin testi olumlu çıktı, 95 kişi ömrünü yitirdi. Şu ana kadar Türkiye’de 2,8 milyon kişi aşılandı.

Almanya’da Kovid-19 önlemleri 7 Mart’ta kadar uzatıldı

Almanya’da yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) gayret kapsamında 14 Şubat’a kadar geçerli olan önlemler, 7 Mart’a kadar uzatıldı.

Almanya Başbakanı Merkel, eyalet başbakanlarıyla görüntü konferans yoluyla yaptığı toplantıda, salgındaki son durumu kıymetlendirdi.

Merkel, Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder ve Berlin Eyaleti Başbakanı Michael Müller ile Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, şimdiye kadar alınan önlemler sonucunda son 16 günde yeni hadise sayılarının önemli oranda azaldığını bildirdi.

Kovid-19 önlemlerinin 7 Mart’a kadar uzatıldığını duyuran Alman Şansölye, “İniş çıkışların olduğu bir dalgaya girmemek için her şeyi yapmamız lazım. Gevşetmelerin dikkatli bir halde olması gerekir.” dedi.

Merkel, ağır bakımlardaki doluluk oranının azaldığına ve önlemlerin tesirini gösterdiğine işaret ederek, bu gelişmelerden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Alman Şansölye, halka kelam konusu önlemlere uyarak katkı sağladıkları için teşekkürlerini iletti.

– “Mart ortasına kadarki periyot önemli”

Kovid-19’un mutasyona uğrayan varyantlarına işaret eden Merkel, bu virüslerle ilgili raporun kendilerine sunulduğunu anlattı.

Alman Başbakan, kelam konusu mutasyonların bir realite olduğunu bildiklerini, bunların daha fazla yayılacağını belirterek, “Buradaki soru, bunların ne kadar yayılacağıdır.” dedi.

Mutasyona uğrayan virüsler nedeniyle yeni hadise sayılarının artabileceğine dikkati çeken Merkel, “Salgındaki üçüncü dalgayla uğraş etmemiz lazım.” sözünü kullandı.

Bunu da yeni olay sayılarının düşürmekle, sıhhat dairelerinin bulaş zincirini takip etmesiyle yapılabileceğini vurgulayan Merkel, bundan ötürü mart ortasına kadarki devrin değerli olduğunu kaydetti.

– Berberler ve kuaförler 1 Mart’ta açılacak

Şansölye Merkel, kendisinin okulların 1 Mart’ta açılmasından yana olduğunu fakat federal bir sistemi bulunan Almanya’da bu bahsin eyaletlerin yetkisinde olduğuna dikkati çekerek, okulların ve kreşlerin açılmasına ait kararın eyalet idarelerinin vereceğini yineledi.

Berberlerin ve kuaförlerin ise 1 Mart’ta açılacağını bildiren Merkel, bu tarihe kadar son 7 günde 100 bin şahısta yeni olay sayısının 50 civarına düşmesini beklediklerini söyledi.

Patronlara, çalışanlara meskenden çalışma imkanı sağlamalarına ait davetin devam ettiğini vurgulayan Başbakan Merkel, bir sonraki gevşetme adımlarının son 7 günde 100 bin şahısta yeni hadise sayısının 35’in altında olması durumunda atılacağının altını çizdi.

– Marta kadar geçerli olacak kısıtlamalar

Özel buluşmalarda hane halkı dışarıdan en fazla 1 şahısla bir ortaya gelebilecek. Bu bağlamda Başbakan Merkel ve eyalet başbakanları, tüm temasların en aza indirilmesi ve iç yerlerde bir ortaya gelinmesinin önlenmesi davetinde bulundu.

Toplu taşıma araçlarında ve mağazalarda FFP2, KN95/N95 yahut cerrahi maske takılması mecburî olacak.

Yaşlı bakımevlerinde özel müdafaa tedbirleri alınacak. Burada yaşlılarla temasta olan işçi, FFP2 maskeleri takacak. Girişte herkese süratli Kovid-19 testi uygulanacak.

Cerrahi maske takılması, 1,5 metre aralık kuralına uyulması ve ilahiler söylenmemesi kaidesiyle ibadethanelerde bir ortaya gelinmesine müsaade verilecek. 10’dan fazla şahısla toplanılmasının planlandığı durumlarda bunun 2 gün evvel belediyeye bildirilmesi gerekecek.​​​​​​​

Risk bölgelerinden Almanya’ya giriş yapanlar için “2 test stratejisi” uygulanacak.

Temel gereksinimlerin satıldığı iş yerleri dışında tüm mağazalar kapalı tutulacak. Akaryakıt istasyonları, oto tamircileri, eczaneler, gözlükçüler, bankalar üzere iş yerleri açık kalacak.

Hoşluk merkezleri, masaj salonları, yüzme havuzları, sinemalar, tiyatrolar, cümbüş yerleri büsbütün kapatılacak.

Kapatılan bar ve restoranlar üzere işletmeler paket servisi yapabilecek.

Olay sayılarının yüksek olduğu bölgelerde, lokal idareler ek tedbirler alabilecek.

Meksika, Çin ilaç şirketi CanSino’nun geliştirdiği Kovid-19 aşısının acil kullanımını onayladı

Meksika, Çin ilaç şirketi CanSino’nun geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ülkede acil kullanımına onay verdi.

Sıhhat Risklerine Karşı Muhafaza Federal Komitesine (COFEPRIS), CanSino tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının acil kullanımı için yetki verildi.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “CanSino aşısının acil kullanımı için COFEPRIS’ten gerekli yetkinin alındığını bildirmekten memnuniyet duyarım.” sözünü kullandı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/koronavirus-2274449

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler