Almanya’da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin yeni önderi Armin Laschet

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) genel başkanlığına Armin Laschet seçildi Almanya’da …

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) genel başkanlığına Armin Laschet seçildi

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) genel başkanlığına Armin Laschet seçildi.

CDU’nun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dijital ortamda düzenlediği 33. Genel Kurulu’nda genel başkanlık için Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet, eski Milletvekili Friedrich Merz ve Federal Meclis Dışişleri Kurulu Lideri Norbert Röttgen yarıştı.

Seçimlerin birinci çeşidinde Merz 992 geçerli oyun 385’ini aldı. Delegeler Laschet’e 380, Röttgen’e de 224 oy verdi, 3 delege çekimser kaldı.

Adayların hiçbirinin delege sayısının yarısından fazlasının oyunu alamaması nedeniyle seçimlerde ikinci tipe geçildi.

Birinci cinste en fazla oy alan iki adayın yarıştığı ikinci tıpta Laschet, 991 geçerli oyun 521’ini alarak CDU’nun yeni genel lideri seçildi, Merz ise 466 oy aldı. 4 delege çekimser kaldı.

Böylece Armin Laschet, CDU’nun 9. genel lideri oldu.

Dijital ortamda düzenlenen seçimin yasal olarak da tescil edilmesi için delegelerin bu seçimi mektupla onaylaması gerekiyor.

Armin Laschet kimdir?

Almanya’nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Aachen kentinde 1961’de doğan Armin Laschet, 1981-1987 yıllarında Münih ve Bonn üniversitelerinde hukuk, 1987-1988’de gazetecilik eğitimi aldı.

Laschet, 1994’e kadar Bavyera’da özgür gazeteci olarak çalıştı, tıpkı vakitte devrin Federal Meclis Lideri Rita Süssmuth’a danışmanlık, 1994-1998’de Federal Meclis’te, 1999-2005’te Avrupa Parlamentosu’nda milletvekilliği yaptı.

Laschet, 2005-2010 yıllarında Kuzey Ren-Vestfalya’da Aile, Bayan ve Ahenk Bakanlığını üstlendi. Bu misyon kapsamında eyalette yaşayan Türklerle yakın alaka kuran Laschet, Türk-Alman dostluğuna katkıda bulundu.

Üç çocuk babası Laschet, 2017’de yaklaşık 18 milyon nüfusla Almanya’nın en ağır nüfusuna sahip Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Başbakanı oldu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/almanyada-hristiyan-demokrat-birlik-partisinin-yeni-lideri-armin-laschet-2272696

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler