Almanya Anayasa Mahkemesi’nden ‘AB kurtarma fonuna’ yeşil ışık

Almanya Anayasa Mahkemesi, Avrupa Birliği’nin Kovid-19 salgınının ekonomik sonuçları ile uğraş için hazırladığı 800 milyar euroluk kurtarma …

Almanya Anayasa Mahkemesi, Avrupa Birliği’nin Kovid-19 salgınının ekonomik sonuçları ile uğraş için hazırladığı 800 milyar euroluk kurtarma fonunun ülke tarafından onaylanabileceğine karar verdi

Almanya Anayasa Mahkemesi, Avrupa Birliği (AB) kurtarma fonuna yapılan itirazlar hakkındaki davayı karara bağladı.

Kararda, kurtarma programının onaylanmamasından kaynaklanacak sıkıntıların boyutuna dikkati çekildi. Mahkeme, programın itirazlar değerlendirilmeden onaylanamayacağı istikametindeki ihtiyati önlemin kaldırılmasına hükmetti. Kelam konusu kararla birlikte kurtarma fonunun Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmasının önü açılmış oldu.

Almanya’da AB kurtarma fonu parlamento tarafından onaylanmıştı. Ülkede kimi şahıslar ve siyasi parti temsilcileri, kelam konusu kurtarma fonuna karşı dava açmıştı. Anayasa Mahkemesi, AB’nin kurtarma fonuna yapılan tüzel itirazlar değerlendirilmediği gerekçesiyle onay sürecine ihtiyati önlem koymuştu.

Fon hakkında

AB Kurulu, geçen yıl mayıs ayında salgının ekonomik sonuçlarıyla gayret için yaklaşık 800 milyar euroluk bir kurtarma paketi kurulmasını teklif etmiş, uzun müzakerelerin akabinde aralık ayında AB üyesi ülkeler paket konusunda anlaşmıştı.

Fon için, AB Komitesi’nin üye ülkelerin teminatıyla sermaye piyasalarından borç alması, bunu hibe ve uygun şartlı kredi olarak ülkelere dağıtması planlanıyor.

AB’nin kelam konusu sistemde borçlanabilmesi için üye ülkelerin AB bütçesine sağladıkları öz kaynaklarını artırma kararını onaylaması gerekiyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/almanya-anayasa-mahkemesi-nden-ab-kurtarma-fonuna-yesil-isik-2278897

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Işık Plastik halka arz oluyor


Işık Plastik’in halka arz süreci başlıyor. 21 - 22 Ocak 2021 tarihlerinde talep toplayacak Işık Plastik hisselerinin birincil halka arzı ...