Alman iktisadında optimistlik kısıtlamalara karşın arttı

ZEW enstitüsünün yayınladığı bilgilere nazaran Almanya iktisadına yönelik yatırımcı iyimserliği Kovid-19 kısıtlamalarının sıkılaştırılmasına …

ZEW enstitüsünün yayınladığı bilgilere nazaran Almanya iktisadına yönelik yatırımcı iyimserliği Kovid-19 kısıtlamalarının sıkılaştırılmasına karşın artıyor

Yatırımcıların büyük bir ihtimalle çift tabanlı resesyonu geride bırakan Almanya iktisadının toparlanacağına ait itimadı arttı.

ZEW’in gelecek altı aya ait beklentiler endeksi Ocak’ta 55.0 puandan 61.8 puana yükseldi. Enstitü lideri Achim Wambach, bilhassa ihracat beklentilerinin önemli bir artış kaydettiğinin altını çizdi.

Başka büyük Avrupa ekonomilerine kıyasla krizi daha yeterli yöneten Almanya’da hükümetin cömert takviyesi ve hizmetlerin tersine virüs kısıtlamalarından direkt etkilenmeyen güçlü imalat dalı görece düzgün kriz idaresinde kıymetli rol oynuyor.

İstatistik kurumunun geçen hafta açıkladığı bilgilere nazaran Almanya iktisadı 2020’de yüzde 5 küçüldü fakat büyük bir ihtimalle dördüncü çeyrekte sakinlik yaşanmadı.

Bununla birlikte birinci çeyrek bilgileri düzgün değil. Başbakan Angela Merkel ve eyalet önderleri kısıtlamaları katılaştırarak en azından Şubat ortasına kadar uzatabilir.

Bundesbank Pazartesi günü uzun ve katı kısıtlamaların fark edilir ölçüde bir gerilemeye neden olabileceğini söylemişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/alman-ekonomisinde-iyimserlik-kisitlamalara-ragmen-artti-2272820

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler