Almak istediğiniz ev krediye uygun mu?

Almak İstediğiniz Ev Krediye Uygun mu?
Almak İstediğiniz Ev Krediye Uygun mu?

Ev alanların pek çoğu konut kredisi ile almayı planlıyor, peki alacağınız evin krediye uygun olup olmadığını biliyor musunuz?

Konut kredisine başvurdunuz ve talebiniz onaylandığında, banka tarafından gönderilen ekspertiz ile alacağınız konutun krediye uygun olup olmadığına ekspertiz raporuyla tescil etmektedir. Eğer uygun bulmaz ise ekspertiz raporuna verdiğiniz 500 TL’ nin yanında zamanınızda boşa gidecektir.


Ev kredisi için ekspertiz nedir ve ne işe yarar adlı konumuza bakabilirsiniz.


Emlakta krediye uygunluk nasıl anlaşılır?

Konut kredilerine başvuru yapıldıktan sonra şayet banka krediyi onaylamış ise banka tarafından ekspertiz, konut değerini tespit etmek adına keşif yapar. Ekspertiz masraflarını krediye başvuru yapan kişiler ödemektedir. Yapıların konut kredisine uygunluğu, ikinci el binalar ile inşaattan alınan binalara göre farklılıklar göstermektedir.

O yüzden bu yazı ev alacaklara tavsiye niteliğinde olacaktır. Nakit olarak bile alsanız daha sonra krediye uygun olmadığı ortaya çıkarsa daha sonra satmanız zorlaşacaktır.

Tecrübemize göre bir konut eğer krediye uygun değilse aynı özelliklere sahip ancak krediye uygun bir konuttan aşağı yukarı %20-40 arası daha düşük bedellerle el değiştirmekte.

Krediye uygunluk sorusunun cevabı yeni bir inşaattan mı yoksa ikinci el bir binadan mı ev aldığınıza göre değişir:

Konutun yeni bir yapı (sıfır) olması durumunda dikkat edilmesi gerekenler:

Yeni yapılarda hem denetimlerin sıkı olması hem de müteahhit firmanın kredili olarak satma ihtimalini gözden çıkarmak istememesi yüzünden mevzuata aykırılık ile çok sık karşılaşılmıyor. Fakat dikkat edilmesi gereken birkaç husus mevcut:

  1. Konutun belirli bir tamamlanma oranına sahip olması gereklidir. Bankalara göre bu oran değişiklik göstermekle birlikte %80’in tamamlanmış olması gerekir. Bazı bankalar daha düşük tamamlanmış oranlarını kabul edip verecekleri azami kredi tutarını bu orana düşürürler. Eksperler tamamlanma oranı üzerinden konutun fiyatını belirlediği için konut tamamlanmadan ekspertiz aşamasına geçmenizi tavsiye etmiyoruz.
  2. Dubleks dairelerin tek bir daire olarak kullanılacak şekilde yapılması gereklidir. Projeye aykırı olarak ikinci kata bir kapı açıp farklı ve bağımsız bir daire haline getirilmesi durumunda konut kredisi kullanamazsınız.
  3. Otopark, depo vb. ortak kullanım alanlarının alacağınız konuta herhangi bir şekilde dahil edilmemiş olması gereklidir. Ortak kullanım alanlarından tüm kat maliklerinin hakkı olduğundan dolayı alınacak konuta ortak kullanım alanı dâhil edildiyse ister kredi ile alın ister nakit konutu almamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü kat maliklerinden birinin şikâyeti durumun çeşitli sıkıntılar ve hatta yıkım kararları ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda eksper tarafından ek yapılanma olduğu için fiyat düşük belirlenebilir veya kredi uygun olmadığı belirtilebilir.
  4. Almak istediğiniz konutun niteliği tapuda “mesken” olarak geçmelidir. Dükkan, depo vb. niteliklere sahip olması durumunda konut kredisi kullanılamaz. Tapuda niteliği “dükkan” olarak geçmesi durumunda ancak ticari nitelikli kredi kullanabilirsiniz. Bu durumda da vergilendirme ve azami kredi tutarı konusunda dezavantajlı kurallara tabi olursunuz.

Ev alırken dikkat edeceğiniz noktalar ile daha dikkatli ev alımı yapabilirsiniz. Ayrıca konut kredisi hesaplama sayfamız üzerinden de ulaşabilirsiniz.


Konutun eski bir yapı (ikinci el) olması durumunda dikkat edilmesi gerekenler:

10 yaşının üzerindeki evlerde değişen yasalardan dolayı krediye uygunluk kısmında sıkıntılar yaşanmaktadır.

  • Belediye tarafından onaylanmış plan ve proje kapsamında uygun olması gerekmektedir. Kat mülkiyeti konutun tamamen projeye uygun olduğunu, kat irtifakı ise en azından inşaatın projeye uygun olarak başladığını göstermektedir. Eğer zaman içerisinde konutta projeye aykırı değişikler yapılmışsa, eksper konutun krediye uygun olmadığını belirtebilir.
  • Otopark, depo vb. ortak kullanım alanlarının herhangi bir şekilde alınacak konuta ek olarak dâhil edilmemiş olması gereklidir. Yukarıdaki sebeplerle bu durumda eksper tarafından ek yapılanma olduğu için fiyat düşük belirlenebilir veya kredi uygun olmadığı belirtilebilir.
  • Konut üzerinde herhangi bir haciz kaydı olmamalıdır. Almak istenen konutun üzerinde haciz kaydı olması durumunda banka haciz kaydı tapudan kalkana kadar herhangi bir kredi işlemi yapmayacaktır.
  • Emlakta krediye uygun ne demek konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir faktör ise konut üzerinde ipotek ya da haciz gibi faktörlerin olmamasıdır.
Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Ev kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler
Devamını Oku

Ev alırken nelere dikkat edilmeli

Table of Contents Ev Seçiminin Yapılmasında Dikkat Edilmesi GerekenlerKonut Kredisi Başvurusunda Dikkat Edilmesi GerekenlerTapu İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi…