Aksa’dan Özbekistan’a yeni doğalgaz çevrim santrali

Aksa Güç, Özbekistan’ın Buhara kentinde 270 MW şurası güçte doğalgaz kombine çevrim santrali kurulmasına yönelik bir mutabakat imzalandığını …

Aksa Güç, Özbekistan’ın Buhara kentinde 270 MW şurası güçte doğalgaz kombine çevrim santrali kurulmasına yönelik bir mutabakat imzalandığını açıkladı.

Aksa Güç Özbekistan’da ikinci doğalgaz çevrim santralini kurmak için muahede imzaladı.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada Özbekistan’ın başşehri Taşkent’te 240 MW heyeti güçte bir doğalgaz kombine çevrim santrali kurulmasını ve santralde üretilen elektriğin garantili kapasite bedeli karşılığında 25 yıl boyunca satışını içeren muahedenin tadil edildiği duyuruldu.

Bahsi geçen mutabakat 20 Ocak 2021 tarihi prestijiyle 230 MW kapasite artışı ile tadil edildi ve bu mutabakata ek olarak Buhara’da 270 MW konseyi güçte doğalgaz kombine çevrim santrali kurulmasına yönelik farklı bir muahede imzalandı.

Tadil edilen muahede, Taşkent’te kurulacak olan her iki santralde üretilen elektriğin garantili kapasite bedeli karşılığında 25 yıl boyunca satışını içeriyor.

Açıklamaya nazaran Taşkent’te toplam 470 MW şurası güce sahip olacak doğalgaz kombine çevrim santrallerinin ve Buhara’da 270 MW konseyi güce sahip olacak doğalgaz kombine çevrim santralinin 2021 yılının son çeyreğinde devreye alınması bekleniyor.

Açıklamada “Yatırımların hayata geçmesiyle birlikte Özbekistan’da toplam 740 MW şurası güce erişilecektir. Santral ekipmanlarının, Aksa Güç bünyesindeki mevcut santrallerden sağlanması planlanmakta olup, yatırım maliyetleri optimize edilerek ekonomik katma bedel yaratılacaktır” tabirleri kullanıldı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/aksa-dan-ozbekistan-a-yeni-dogalgaz-cevrim-santrali-2272922

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler