Akkuyu Nükleer Genel Müdürü birinci defa Bloomberg HT’ye konuştu

Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi İdare Şurası Lideri ve Genel Müdürü Anastasia Zoteeva Türkiye’de birinci kere Bloomberg HT’ye konuştu. Mersin …

Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi İdare Şurası Lideri ve Genel Müdürü Anastasia Zoteeva Türkiye’de birinci kere Bloomberg HT’ye konuştu.

Mersin Akkuyu’da devam eden nükleer güç santrali projesiyle ilgili çalışmaları en yetkili isim Bloomberg HT’ye anlattı.

Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Anastasia Zoteeva’nın Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada şu sözler öne çıktı.

Birinci olarak nükleer kulübe girmek, bir ülkeye sanıyorum ki, teknik bir önder olma onurunu bahşediyor. Olağan elbette, iktisat çok çok fazla gelişecek, kalkınacak. Zira bu stabil bir güçtür ve fiyatları öngörülebilir. Teknoloji, bilim birebir halde çok çok gelişim sağlayacak. Size bir örnek vermek isterim. Bir yerlileştirme programımız var Türkiye’de projemiz ile alakalı olarak. Nükleer şartnamenin yüksek standartlarını karşılayabilmek için alışılmış ki bütün Türk üreticilerinin de özel alanlarda lisansının olması gerekiyor. Ve, TSE birlikte çalışarak onlar için özel bir program hazırladık. Ki, bu sayede Türk şirketleri de yüksek standartlara uyabilsin, bunları karşılayabilsin ve buna uygun olarak da üretim yapabilsin. Aslında bu enstitü bir bilim enstitüsüdür. Ve bizimle birlikte yeniden bir program geliştiriyorlar şuan nükleeri öğrenmeye yönelik. Zira bu çok yüksek bir teknoloji gerektiren bir şey. Bilim tarafı böyleydi. Eğitim tarafına da dönelim doğal ki. Mevcut olarak 143 öğrencimiz Rus Nükleer Fizik Enstitüsü’nden mezun oldu. Ve artık bu öğrencilerimiz, Akkuyu’da çalışıyor lakin bizim nükleer güç santralimizin işletme ömrü 60 yıldan fazla olacak.

-devam edecek

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/akkuyu-nukleer-genel-muduru-ilk-kez-bloomberg-ht-ye-konustu-2274234

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler