ABN AMRO, “kara para” soruşturmasında 480 milyon euro cezayı kabul etti

Hollanda’nın üçüncü büyük bankası ABN AMRO, kara para aklama ve yolsuzluk uygulamalarının önlenmesine ait çeşitli gereklilikleri yerine …

Hollanda’nın üçüncü büyük bankası ABN AMRO, kara para aklama ve yolsuzluk uygulamalarının önlenmesine ait çeşitli gereklilikleri yerine getirmemesi nedeniyle 480 milyon Euro ceza ödeyeceğini bildirdi

ABN AMRO’dan yapılan açıklamada, kara para aklama ve yolsuzluk uygulamalarının önlenmesinde “ciddi ihmalleri” bulunduğu gerekçesiyle Hollanda Kamu Savcılığı Servisi’nce (DPPS) yürütülen soruşturmada mutabakata varıldığı belirtildi.

Muahede kapsamında 300 milyon euro para cezası, 180 milyon euro kara para aklanan süreçlerden elde edilen gelirden olmak üzere toplam 480 milyon euro ödeneceği kaydedildi.

Açıklamada, ABN AMRO’nun 2014-2020 periyodunda finansal ekonomik cürümleri önlemek için müşteri durum tespit siyasetlerinin uygulanmasında önemli eksiklikler olduğunu kabul ettiği aktarıldı.

ABN AMRO CEO’su Robert Swaak, mutabakata ilgili “Müşterilerin, ABN AMRO’daki hesaplarını berbata kullanmalarını önlemede gereğince başarılı olamadık ve bunun tüm sorumluluğunu alıyoruz.” dedi.

Savcılıktan yapılan açıklamada da bankanın 3 üst seviye yetkilisinin “kara para aklama ihmalinde” sorumluluğu olduğu belirtildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abn-amro-kara-para-sorusturmasinda-480-milyon-avro-cezayi-kabul-etti-2278736

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete’de bugün (12.02.2020)

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve bildiriler... YÜRÜTME VE YÖNETİM KISMIYÖNETMELİKLER–– Türk Mühendis ve ...