ABD’nin yeniden açılmasına rağmen işsizlik iddiası beklenenden daha kötü

Geçen hafta işsizlik için 1.5 milyon Amerikalı daha başvurdu, pandeminin neden olduğu ekonomik zarara işaret eden beklenenden daha yüksek bir sayı devam ediyor.

Çalışma Dairesi, ülke genelinde yeniden açılmaya devam etmesine rağmen, yeni yardım başvurularının sayısının sadece 58.000 düştüğünü söyledi.

Rakamların bir milyonun üzerinde tuttuğu üst üste 13. haftaydı.

İddialar, 1982’de belirlenen pandemi öncesi rekorun iki katından fazla kaldı.

Wells Fargo ekonomisi, geçtiğimiz hafta taleplerde beklenenden daha düşük bir düşüşün, yeniden açılma hızında “biraz ılımlılık” yansıttığını söyledi.

İnsan acısı

İşveren Departmanı aylık raporunda daha önce yaptığı açıklamada, ABD’li işverenlerin geçen ay 2,5 milyon iş sürprizi eklediğini ve işsizlik oranının% 13,3’e düştüğünü söyledi.

Ancak çoğu analist ABD işsizlik oranının yıl sonunda% 9’un üzerinde olmasını bekliyor – 2008 mali krizi sonrasındaki yüksek seviyeye yakın.

Çalışma Dairesi’nin Perşembe günü yayınladığı raporda, 30 Mayıs itibariyle 29 milyondan fazla insanın – yaklaşık beş Amerikalı işçiden biri – işsizlik ödeneği almaya devam ettiği görülüyor.

Bankrate.com üst düzey ekonomi analisti Mark Hamrick, “Virüsün yarattığı tehdit gibi, ekonomik gerilemeyle ilişkili insani acıların seviyesi nedeniyle de süreklilik göstermemeliyiz.” Dedi.

ABD merkez bankası başkanı bu hafta toparlanma konusunda “önemli belirsizlik” konusunda uyardı ve Kongreye daha fazla ekonomik yardımın gerekli olacağını düşündüğünü söyledi.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kısa çalışma ödeneği bayramdan önce ne zaman yatacak?

Kısa çalışma ödeneğinin bayramdan önce yatırılıp yatırılmayacağı araştırılan konular arasında bulunuyor. Kurban Bayramı’na az bir zaman kala vatandaşlar ödemelerin erkene alınıp alınmadığını araştırmaya başlamışlardı. Konu ile ilgili müjdeli haberi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdi ve bugünden itibaren hesaplara yatırılacağını duyurdu. İşte kısa çalışma ödeneği ödeme tarihleri…
Devamını Oku

Gram Altın 2 Kat Artabilir

Son dönemin en popüler yatırım araçlarından birisi haline gelen Gram Altın, şu sıralarda 379 TL’den işlem görüyor. Pandemi döneminde önemli bir ralli yakalayan değerli metalde, bundan sonraki sürecin neler getireceği ise merak konusu. Türk kripto para sektörünün önemli isimlerinden birisi olan Selcoin de son YouTube videosunda bu durumu değerlendirdi. Son dönemde yaptığı uzun vadeli Dolar ve Gram Altın tahminleri ile başarılı olan analiste göre, Gram Altın’da ciddi bir yükseliş kapıda olabilir.