ABD’nin California eyaletinde kısıtlamalar, 15 Haziran’da kaldırılacak

Global koronavirüs hadise sayısı 132,2 milyonu aştı, can kayıpları 2,8 milyonun üzerinde. Bloomberg tarafından derlenen datalara nazaran, şu ana …

Global koronavirüs hadise sayısı 132,2 milyonu aştı, can kayıpları 2,8 milyonun üzerinde. Bloomberg tarafından derlenen datalara nazaran, şu ana kadar dünya genelinde 689 milyon dozdan fazla aşı uygulandı.

Sıhhat Bakanlığı’nın dün açıkladığı bilgilere nazaran, Türkiye‘de son 24 saatte 271 bin 547 Kovid-19 testi yapıldı, 49 bin 584 kişinin testi müspet çıktı, 211 kişi hayatını yitirdi, hasta sayısı 2 bin 3 oldu. Türkiye’de 7,33 milyonu ikinci doz olmak üzere toplam 17,7 milyon doz aşı yapılmış durumda.

İngiltere de AstraZeneca ve Pfizer/BioNTech’in akabinde Moderna aşısını uygulamak için onay verdi. İngiltere Başbakanı Boris
Johnson, seyahat yasağını 17 Mayıs’ta sonlandırmak için hala umut olduğu bildirisini verdi.

Biden, 19 Nisan’a kadar tüm yetişkin Amerikalıların aşı programına dahil edileceğini açıkladı. Bu tarih daha evvel 1 Mayıs olarak açıklanmıştı.

California’da kısıtlamalar kalkıyor

ABD’nin en kalabalık eyaleti California’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iktisada getirilen kısıtlamaların, 15 Haziran prestijiyle büsbütün kaldırılacağı açıklandı.

Vali Gavin Newsom, yaptığı açıklamada, Kovid-19 hadiselerinde hastaneye yatışların azaldığını ve insanların süratle aşılandığını belirterek, “20 milyondan fazla kişinin aşılanması sayesinde California iktisadını büsbütün açmanın vakti geldi.” tabirini kullandı.

Maske takmak ve aşı olmak üzere kuralların devam edeceğini vurgulayan Newsom, “Tünelin sonundaki ışık hiç bu kadar parlak olmamıştı.” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada, kısıtlamaların 15 Haziran prestijiyle büsbütün kaldırılacağı eyalette, risk düzeylerini belirlemek için kullanılan 4 renk kodlu sistemin de sonlandırılacağı bilgisi paylaşıldı.

– Kimi yerlerde kaldırılan yasaklar

Mart başında Teksas eyalet idaresi, maske zorunluluğunu kaldırmış ve işletmelerin yüzde 100 kapasite ile tekrar açılmasına müsaade vermişti.

Arizona Valisi ise işletmelerdeki kapasite sınırlamalarını sona erdirmekle birlikte maske kuralının uygulanmaya devam edeceğini belirtmişti.

Alabama’da da 9 Nisan’dan sonra maske zorunluluğunun kaldırılacağı duyurulmuştu.

Hükümet binalarında maske kuralına son veren Güney Carollina’da ise restoran çalışanlarının bir müddet daha maske takması gerektiği vurgulanmıştı.

Macaristan Kovid-19 önlemlerini gevşetme kararı aldı

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkede yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılananların sayısının 2,5 milyonu geçtiğini ve bu yüzden yarından itibaren iş yerlerinin açılacağını söyledi.

Orban, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, ülkede bugün prestijiyle 2,5 milyon bireye aşı uygulandığını ve bununla kıymetli bir kilometre taşına ulaşıldığını söyledi.

Macaristan’da aşı programında son periyotta önemli bir ilerleme kaydedildiğine dikkat çeken Orban, “Ülkede son 1 ay içinde aşılanan kişi sayısını 2,5 katına çıkardık, bu yüzden yarından itibaren iş yerleri açılabilir ve tekrar hizmet vermeye başlayabilirler.” sözlerini kullandı.

Aşı programının tıpkı süratte devam edeceğini de belirten Orban, ülkesinin, Avrupa Birliği’nde (AB) aşı olmak isteyen herkesi aşılayan birinci ülke olacağını da savundu.

– Çin ve Rusya ile aşı muahedesi yapan birinci AB ülkesi

Rusya ve Çin ile aşı muahedesi yapan birinci AB ülkesi olan Macaristan, Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V ve Sinopharm aşılarının kullanımına onay vermişti.

Macaristan, Çin’den 5 milyon, Rusya’dan da 2 milyon doz Kovid-19 aşısı satın alma konusunda anlaşmıştı.

Başbakan Orban’a Çin’in Kovid-19’a karşı geliştirdiği Sinopharm aşısı uygulanmıştı.

Macaristan’da son 24 saatte 1899 yeni olay tespit edildi. Olay sayısının 691 bin 743’e çıktığı ülkede, virüs nedeniyle ömrünü yitirenlerin sayısı ise 170 artarak 22 bin 98’e yükseldi.

Brezilya’da yeni tip koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 4 bin 195 kişi hayatını yitirdi

Sıhhat Bakanlığı bilgilerine nazaran, son 24 saatte 86 bin 979 yeni hadisenin tespit edilmesiyle, olay sayısı 13 milyon 100 bin 580’e, güzelleşenlerin sayısı da 11 milyon 558 bin 784’e yükseldi.

Ülkede son 24 saatte 4 bin 195 kişi ömrünü yitirdi. Bu sayı, salgının başlangıcından bu yana Brezilya’da bir günde görülen en yüksek Kovid-19 kaynaklı meyyit sayısı olarak kayda geçti. Ülkedeki meyyit sayısı 336 bin 947’ye çıktı.

Nüfusu 210 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya, ABD’nin akabinde Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülke pozisyonunda bulunuyor.

Brezilya, son haftalarda hem ağır bakım ünitelerindeki doluluk hem de ülkenin Amazonas eyaletinde ortaya çıktığı düşünülen Kovid-19’un daha bulaşıcı çeşidi P1’in yayılması nedeniyle güç günlerden geçiyor.

İspanya Başbakanı Sanchez “yaz sonuna kadar 18 yaş üstü nüfusun yüzde 70’inin aşılanması” vaadini yineledi

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, mevcut durumda ülke nüfusunun yüzde 6’sına ulaşan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapılanların oranının yaz sonunda yüzde 70 olacağına ait hükümetin verdiği vaadi yineledi.

Sanchez, Bakanlar Heyeti toplantısının akabinde basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“En ihtiyatlı senaryoda, 18 yaş üstü nüfusun yüzde 70’inin Kovid-19 aşılama süreci ağustos ayı sonuna kadar tamamlanmış olacak.” diyen Sanchez, mevcut durumda yaklaşık 3 milyon olan aşı yapılan kişi sayısının gelecek ay 5 milyona, haziranda 10 milyona, temmuzda 25 milyona ve ağustos sonunda 33 milyona ulaşacağını söyledi.

Kovid-19’da aşılama çalışmalarının hızlanacağını vurgulayan Sanchez, “Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Janssen firmalarından nisan ve haziran ortasında İspanya’ya 38 milyon doz aşı gelmesi öngörülüyor. Bu sayı eylül sonuna kadar 87 milyon dozu bulacak. Şimdiye kadar gelen aşılardan 3,5 kat daha süratli aşı gelecek. Bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren en büyük amaç aşı olmak, aşı olmak ve aşı olmak olacak.” tabirlerini kullandı.

Sanchez, öteki yandan salgından ötürü 25 Ekim 2020’den itibaren uygulanan inanılmaz halin (OHAL) öngörüldüğü üzere 9 Mayıs’ta sonlandırılacağını açıkladı.

Sanchez ayrıyeten, Kovid-19’a karşı aşılama çalışmalarının öngörüldüğü üzere tamamlanması halinde bunun iktisattaki tesirlerinin de olumlu olacağını, Memleketler arası Para Fonu’nun (IMF) İspanya’daki 2021 yılı ekonomik büyüme varsayımını, ocak ayına nazaran yarım puan artırarak yüzde 6,4’e çıkardığını tabir etti.

İspanya Başbakanı, ülke iktisadı için büyük bir değere sahip turizm dalının canlandırılması için Kovid-19 aşısı olanlara verilmesi öngörülen “yeşil pasaportun, fiyatsız ve tüm dünyada geçerli olacağını” söz etti.

Avrupa’da Kovid-19’un en ağır görüldüğü ülkelerden biri olan ve üçüncü dalganın başlayacağına ait birinci işaretlerin gelmeye başladığı İspanya’da bu vakte kadar 3 milyon 311 bin 325 olay tespit edilirken, 75 bin 783 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-nin-california-eyaletinde-kisitlamalar-15-haziran-da-kaldirilacak-2278012

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler