AB’den WhatsApp’a para cezası hazırlığı

WhatsApp uygulamasının ferdî bilgilerin Facebook ile paylaşılması konusunda kusurlar yaptığı ve Avrupa’daki kullanıcıları bu mevzuda gerekli …

WhatsApp uygulamasının ferdî bilgilerin Facebook ile paylaşılması konusunda kusurlar yaptığı ve Avrupa’daki kullanıcıları bu mevzuda gerekli biçimde bilgilendirmediği için ceza alabileceği belirtildi

İletileşme uygulaması WhatsApp’ın, Avrupa Birliği (AB) bilgi müdafaa kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 50 milyon euroya varan para cezasına çarptırılabileceği bildirildi.

Politico’nun internet sitesinde çıkan yazıda, WhatsApp’ın Avrupa’daki merkezinin yer aldığı İrlanda’da bulunan bilgi muhafaza kurumunun şirketin ferdî bilgileri kullanımına yönelik incelemesini sürdürdüğü kaydedildi.

İncelemenin, WhatsApp uygulamasının ferdî dataların Facebook ile paylaşılması konusunda kusurlar yaptığı ve Avrupa’daki kullanıcıları bu mevzuda gerekli biçimde bilgilendirmediği için başlatıldığı anımsatılan haberde, bunun AB çapında 2018 yılında yürürlüğe giren Genel Bilgi Müdafaa Yönetmeliği’ne (GDPR) alışılmamış olduğu belirtildi.

Haberde, şirkete verilecek ceza konusunda İrlanda Data Muhafaza Kurumunun AB üyesi öbür ülkelerdeki ilgili mercilerle görüşmelerde bulunduğu, WhatsApp’ın AB şahsî bilgi kurallarındaki şeffaflık kurallarını ihlalden dolayı 30 ile 50 milyon euro ortasında para cezası ile karşılaşabileceği tabir edildi.

AB bilgi düzenleyicilerinin kararı ile birlikte WhatsApp’ın ferdî bilgileri kullanış biçimini de değiştirmesi gerekeceğine dikkat çekilen haberde, kelam konusu para cezasının bu yıl içinde açıklanmasının beklendiği kaydedildi.

Haberde, Facebook’un finansal raporlarında WhatsApp’a gelebilecek para cezası için 77,5 milyon euroluk bir kaynak ayırdığına dikkat çekildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ab-den-whatsapp-a-para-cezasi-hazirligi-2273189

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler