AB’den iç ve dış seyahatleri zorlaştırma adımı

Avrupa Birliği, üye ülkelerde yeni tip koronavirüs olay sayılarındaki artış ve daha süratli yayılan çeşitlerin ortaya çıkması nedeniyle mecburî …

Avrupa Birliği, üye ülkelerde yeni tip koronavirüs olay sayılarındaki artış ve daha süratli yayılan çeşitlerin ortaya çıkması nedeniyle mecburî olmayan iç ve dış seyahatlerin zorlaştırılmasını tavsiye etti

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, üye ülkelere, iç ve dış seyahatlerin uyumuna yönelik kriterlerde çeşitli değişiklikler yapılmasını teklif ettiklerini açıkladı.

Buna nazaran, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılması ve daha bulaşıcı cinsleri nedeniyle mecburi olmayan seyahatlerin tümü güçlü formda caydırılacak.

AB içindeki riskli bölgeleri gösteren harita güncellenecek. Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi’nin (ECDC) üye ülkelerden haftalık topladığı datalarla hazırlanan ve içine yeşil, turuncu, kırmızı ve gri renkler yer alan risk haritasına, virüsün çok süratli yayıldığı bölgeleri belirtmek üzere “koyu kırmızı” renk eklenecek.

Koyu kırmızı, yeni olayların son 14 günde 100 binde 500’ün üzerinde olduğu yerlere uygulanacak. Koyu kırmızı belirlenen bölgelerden seyahatlerin öncesinde test yaptırılacak ve geldikten sonra da karantina uygulanacak.

Hudut bölgelerinde yaşayanlar, aile yahut iş üzere sebeplerle sıklıkla hudut ötesi seyahat edenlere kısıtlama uygulanmayacak.

Arz zincirinde ve eser sevkiyatında kesinti yaşanmaması için nakliyecilik kesintisiz biçimde devam edecek.

Üye ülkeleri, AB dışından gelen yolculara ek önlemler uygulayacak.

Zarurî sebeplerle seyahat edenler yahut kısıtlama uygulanmayan ülkelerden gelenlerin, AB’ye girişlerinin en erken 72 saat öncesinde yapılmış negatif sonuçlu Kovid-19 testi sunmaları gerekecek. AB vatandaşları ve aile üyelerinin kelam konusu testleri girişlerinin akabinde yaptırmalarına müsaade verilebilecek.

Negatif test sonucuna karşın virüsün daha kolay bulaşan çeşidinin belirlendiği ülkelerden gelenlere 14 gün karantina uygulanabilecek. Bu bireylere ek Kovid-19 testi de yapılacak.

AB’ye 3’üncü ülkelerden giriş yapanların yolcu bilgi formu doldurmaları mecburî olacak. Bu gayeyle AB ülkeleri, ortak bir form geliştirecek.

Kelam konusu AB Kurulu teklifleri, üye ülkelere tavsiye niteliği taşıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ab-den-ic-ve-dis-seyahatleri-zorlastirma-adimi-2273297

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler