AB’den dolara karşı euroyu güçlendirme planı

Avrupa Birliği (AB), dolara bağımlılığı azaltmaya ve global ticarette euronun daha kıymetli bir rol üstlenmesini sağlamaya yönelik yeni plan …

Avrupa Birliği (AB), dolara bağımlılığı azaltmaya ve global ticarette euronun daha kıymetli bir rol üstlenmesini sağlamaya yönelik yeni plan hazırladı

Global ticarete doların tahakküm etmesinden rahatsızlık duyan AB Komitesi, ABD’de Joe Biden’ın başkanlık vazifesine başlamasının 1 gün öncesinde euronun milletlerarası rolünü güçlendirecek çeşitli önlemleri içeren yeni stratejisini açıkladı.

Avrupa’nın global ekonomik sistemde öncü rol oynamasını amaçlayan stratejiye nazaran;

Euro para ünitenin global ölçekte kullanımı artırılacak. AB, euro kullanımını teşvik etmek için 3’üncü ülkelerle görüşecek.

Euro para ünitesindeki finansal enstrümanlar desteklenecek. Euronun güç ve emtia ticaretinde milletlerarası referans para ünitesi olmasına çalışılacak. AB’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hazırladığı 750 milyar euroluk kurtarma programı için euro cinsinden borçlanılacak. Euronun yatırımcılar için daha cazip olması sağlanacak.

AB’nin global yeşil finansmanda bir merkez olması ve sürdürebilir finansmanda euronun öncü rol oynaması desteklenecek. AB Kurulu, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) muhtemel dijital euro çalışmalarına dayanak sağlayacak. AB’nin finansal piyasa alt yapısı geliştirilecek.

Avrupa finansal piyasalarının 3’üncü ülkelerin yaptırımlarına karşı dirençli olmaları sağlanacak. AB kurumları, 3’üncü ülkeler tarafından uygulanan tek taraflı önlemlere yönelik güvenlik açıklarının giderilmesi için finansal piyasa altyapı şirketleri ile irtibata geçecek.

Euro cinsinden mukavelelerin iletilmesindeki teknik problemleri gidermek üzere çalışma kümesi kurulacak. AB Komitesi, 3’üncü ülkelerin tek taraflı yaptırımlarının finansal hizmetlerde neden olduğu kesintileri önleyecek çeşitli formüller arayacak.

Stratejiye ait Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan AB Kurulu Kıdemli Lider Yardımcısı Valdis Dombrovskis, “Ortak para ünitemiz euro dünyada en yaygın ikinci para ünitesi pozisyonunda bulunuyor. Planımız, euronun milletlerarası rolünü güçlendirmeye yönelik uzun devir strateji içeriyor.” dedi.

Dombrovskis, global ekonomin dolara bağlılığının azaltılarak şoklara karşı daha inançlı hale getirilebileceğini söyledi.

Euronun borçlanma senetleri, emtialar ve güç üzere alanlarda kullanımını artırmayı amaçladıklarına işaret eden Dombrovskis, “Plan, AB finansal sistemini ve alt yapısını güçlendirmeyi içeriyor.” tabirini kullandı.

Dombrovskis, Avrupa’nın en büyük finansal merkezi olan İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrıldığını anımsatarak, “Özellikle AB’deki piyasa iştirakçilerinin 3’üncü ülkelerdeki takas süreç merkezlerine olan çok açık durumlarını tekrar dengelemeliyiz.” diye konuştu.

AB Komitesi İktisattan Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni de “Ekonomik ve nakdî birliği derinleştirmeyi, euronun milletlerarası rolünü güçlendirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

AB içinde bankacılık birliğini tamamlamak ve sermaye piyasası birliğini değerli ölçüde ileri taşımaya öncelik vereceklerini anlatan Gentiloni, “Euro para ünitesi kasım ayında global ödemelerde yüzde 38 oranına ulaştı. Euronun global rezervlerdeki oranı ise yüzde 20 civarında. Bu düzey son 20 yılda değişmedi.” diye konuştu.

Gentiloni, euronun güçlü bir role sahip olmasının AB iktisadını döviz kuru riskinden koruyacağını, öteki para ünitelerine olan bağımlılığı düşüreceğini, daha istikrarlı ve çeşitli global para sistemi ortaya koyacağını vurguladı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ab-den-dolara-karsi-euroyu-guclendirme-plani-2272867

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler