AB’den batarya araştırmalarında 2,9 milyar euroluk kamu dayanağına yeşil ışık

Avrupa Birliği (AB), üye 12 ülkenin batarya teknolojilerine yönelik araştırma ve geliştirmelerini desteklemek üzere 2,9 milyar euro kaynak …

Avrupa Birliği (AB), üye 12 ülkenin batarya teknolojilerine yönelik araştırma ve geliştirmelerini desteklemek üzere 2,9 milyar euro kaynak sağlamasına onay verdi

AB Kurulu, batarya tedarik zincirinin geliştirilmesi maksadıyla Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Avusturya, Hırvatistan, Finlandiya, Yunanistan, Polonya, Slovakya, ve İsveç’in hazırladığı “Avrupa batarya inovasyonu” başlıklı ortak projelerin onaylandığını açıkladı.

Buna nazaran, kelam konusu 12 ülke, ortalarında BMW, Tesla, Fiat, Varta ve Solvay üzere 42 firmanın olduğu batarya alanındaki 46 projeye 2028 yılına kadar 2,9 milyar euro kamu takviyesi sağlayacak.

İştirakçiler tarafından projelere yaklaşık 9 milyar euroluk ek yatırım sağlanacak.

Böylelikle, firmalar, üniversiteler ve araştırma merkezlerinin iştirakiyle ham husus, malzemeler, batarya hücreleri, batarya sistemleri, geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanlarında 300 ortak çalışma yapacak.

AB Komitesi, 2019 yılında da Avrupa’da batarya teknolojisinde araştırma ve üretim için 7 üye ülkenin 3,2 milyar euroluk kamu yardımına onay vermişti.

Avrupa’da batarya piyasasının 2025 yılına kadar 250 milyar euroya ulaşması öngörülüyor

Elektrikli araba üretiminde katma pahanın değerli bir kısmını oluşturan batarya hücresi tedariki, Avrupa endüstrisi için büyük kıymet taşıyor.

Son yıllarda araba sanayisinde çığır açan teknolojilerin Çin ve ABD’den gelmesi Avrupa kamuoyunda tartışma konusu olurken, kelam konusu bataryaların dünyadaki en büyük üreticileri ortasında ise Çinli CATL şirketi, Güney Kore merkezli LG Chem ve Samsung yer alıyor.

Üye ülkelerin kamu desteklemelerini ne formda sağlayacaklarını belirleme yetkisi AB Komitesi’nin vazife alanına giriyor.

AB ülkeleri, kamu desteklemelerini yalnızca rekabete ziyan vermeyecek formda ve kamu faydasına uygun durumlarda kullanabiliyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ab-den-batarya-arastirmalarinda-2-9-milyar-euroluk-kamu-destegine-yesil-isik-2273386

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler