AB’den AstraZeneca’ya aşı tedariki uyarısı

Avrupa Birliği (AB), AstraZeneca’nın taahhüt ettiği ölçüde Kovid-19 aşısı tedarik etmesi için ellerindeki “bütün seçenekleri” kullanmaya hazır …

Avrupa Birliği (AB), AstraZeneca’nın taahhüt ettiği ölçüde Kovid-19 aşısı tedarik etmesi için ellerindeki “bütün seçenekleri” kullanmaya hazır olduklarını duyurdu

AB’nin, aşı tedarikinde problemler yaşadığı AstraZeneca şirketine karşı yasal süreç başlatacağı argümanlarının akabinde AB Komitesi Sözcüsü Stefan de Keersmaecker, günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

AB’nin, AstraZeneca firması ile yaşadığı aşı tedarik düşüncelerini aşmak için birkaç hafta evvel uzlaşmazlık giderme süreci başlattığını anımsatan Keersmaecker, “Bizim ve üye ülkeler için kıymetli olan şirketin kâfi ölçüde aşıyı vaktinde tedarik etmesini sağlamak.” dedi.

Keersmaecker, AstraZeneca şirketine yönelik tüzel süreç başlatılması konusunda şimdi bir karar alınmadığını belirterek, aşı tedarikinin sağlanması için ellerindeki bütün seçenekleri kullanmaya hazır olduklarını bildirdi.

AstraZeneca’nın AB ülkelerine uzlaşılan ölçüde aşı sağlamadığını anımsatan Keersmaecker, şirketin birinci çeyrekte 30 milyon doz tedarik ettiğini, ikinci çeyrekte ise mukavelede 180 milyon doz yer almasına karşın bunu 70 milyon doza düşürdüğünü anlattı.

Keersmaecker, AstraZeneca ile AB ortasında yapılan aşı muahedesinin toplam 300 milyon doz olduğunu, mukaveledeki ilave 100 milyon dozluk opsiyonu ise yürürlüğe koymama kararı aldıklarını bildirdi.

AB, yaz sonuna kadar yetişkin nüfusun yüzde 70’inin aşılanmasını hedefliyor ve bu maksatla aşı tedarikini hızlandırmaya çalışıyor.

Yılın ikinci çeyreğinde teslimatların hızlanmasını bekleyen AB yetkilileri, haziran sonuna kadar BioNTech-Pfizer’den 250 milyon doz, Moderna’dan 35 milyon doz ve AstraZeneca’dan 70 milyon doz aşı teslim edilmesini öngörüyor.

450 milyon nüfuslu AB’de şu ana kadar 100 milyon civarında şahsa Kovid-19 aşılarının birinci dozu yapıldı.

AB’nin bugüne kadar opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 600 milyon, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson & Johnson şirketiyle 400 milyon, CureVac ile 405 milyon ve Moderna ile 460 milyon doz aşı almak için kontratı bulunuyor.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), şu ana kadar AB ülkelerinde 4 aşının kullanımına onay verdi. Bunlar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları kapsıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ab-den-astrazeneca-ya-asi-tedariki-uyarisi-2279014

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler